mahihaber Cidde'deki Havva Annemizin Türbesi Tartışma Başlattı - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Cidde'deki Havva Annemizin Türbesi Tartışma Başlattı
İnsanlığın annesi Havva' annemizin türbesinin, Cidde'nin merkezindeki Havva Mezarlığı'nda olup olmadığı iddiası Suudi Arabistan'da yeni bir bir tartışma başlattı.

Genellikle hac ve umreye gelenlerin uğrak yerlerinden biri olan Cidde'deki Mezarlığa yapılan bir tur sırasında Arab News tarafından , Havva'nın türbesini bulmanın ve ölümünün kesin tarihini belirlemenin zor olduğunu öğrenildi.

Bazı hesaplar Havva'nın bu mezarlığa gömüldüğünü iddia ederken, birçok akademisyen bu iddiayı destekleyecek güvenilir bir kanıt olmadığını vurgulamaktadır.

Mahihaber.com'un edindiği bilgilere göre, Mezarlık Cidde'nin merkezindeki Ammaria mahallesindedir. Yaşlılara göre, binlerce yıl öncesine dayanıyor. Ancak Cidde ve tarihi hakkında bir kitap yazan Muhammed Youssef Trabulsi, tüm tarihsel referansların Havva'nın dünyanın bu bölgesinde varlığını eski geçmişte bir noktada kabul ettiğini, ancak onun mezarının tam konumu üzerinde farklılık gösterdiğini açıkladı.

Mekke'deki Umm Al-Qura Üniversitesi'nde medeniyet profesörü olan Adnan Al-Harthi, mezarın Cidde'deki varlığına dair bilimsel görüşün tartışılmaz olduğunu söyledi. El-Harthi, Arap coğrafyacı ve 6. yüzyıldan kalma gezgin olan İbn Jubair'in Cidde'ye yaptığı ziyarette Havva'nın evi olduğu söylenen eski bir kubbeyi gördüğünü söyledi. Bir başka Arap gezgin olan İbn Battuta da 7. yüzyılda Cidde'ye yaptığı yolculuk sırasında kubbenin varlığına işaret etti.

El-Harthi, bilimsel kaynakların Adem ve Havva'nın evlerinin Mekke olduğunu doğruladığını, ancak Havva'nın Cidde'ye gömüldüğüne dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Bir dizi tarihçi ve gezgin, Havva annemizin mezarının aynı mezarlıkta bulunduğunu gösteren birçok hikayeyi anlattı. Bazı kaynaklar mezarın boyutlarını bile tanımladılar ve kitaplarda çizimleri olduğunu belirtti.

Tarihçi Muhammed Al-Makki, “Mekke'nin Gerçek Tarihi ve Tanrı'nın Asil Evi” adlı kitabında, Havva Mezarlığı'nın Hac mevsimi sırasında çok sayıda ziyaretçi aldığını yazmıştır. Hacılar, Hac törenlerinden sonra oraya giderlerdi ve onları eve götürmek için mezarlığın toprağını satmak için kullanılan suistimalciler tarafından sömürülürlerdi.

Bu rivayetlere rağmen, “Cidde: Tarih ve Toplumsal Yaşam” ın yazarı olan çağdaş Suudi yazar Muhammed Sadık Diab şöyle diyordu: “Mezarlıkta mezarın varlığını doğrulamak için hiçbir meşru kanıt yoktur. Bence bu sadece bir efsane. ”

Bir başka eski hikaye, mezarlığın içindeki büyük mezarlardan birinin üzerine inşa edilmiş üç kubbenin var olduğunu ve Havva'nın türbesi olduğuna inanılıyordu. Ama şimdi mezarlıkta kubbeler yok, bütün mezarlar birbirine benziyor ve mezarın varlığını gösteren hiçbir işaret yok.Efsaneye göre, Hawa olarak da bilinen, Dünya üzerinde yaratılan ilk kadın olan Havva'nın eski Cidde'de gömülü olduğudur.  Bunu destekleyen mutlak bir arkeolojik kanıt bulunmamakla birlikte, efsane hala hayatta kalmakta ve nesiller tarafından aktarılmaktadır.

İşte bununla ilgili bazı ilginç hikayeler.

1. Mezarın bozulmaya başlamadan önce mezarının yaklaşık 120 metre uzunluğunda ve üç metre genişliğinde olduğu tahmin edilmektedir.

2. “Havva'nın mezarını” yazan bir mezarlık kapısı bulunsa da, Havva'nın gömülü olduğu kesin noktayı gösteren hiçbir mezar taşı veya isimler yoktur.

3. Mezar taşlarında bugün böyle bir işaretin olmamasının sebebi olarak, insanların mezarlığı ziyaret etmesinin önlemek için yapıldı.

4. Cidde, bir hikayeye göre, Cidde'nin Arapça'da (büyükannesi) anlamına geldiği için, büyükannemizin doğumundan sonra ismini almıştır.

5. Ancak diğerleri Cidde'nin ismini nereden aldığını ve orijinal olarak Arapça olarak deniz kıyısı anlamına gelen “Juddah” olduğunu iddia etmektedir.


mahihaber.com / Cidde


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder