HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Diyanet İşler Başkanı Erbaş, “Fıkhı Hükümler Güncellenebilir,
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.Toplantıda  "Fıkıh problemleri önümüze çıkmıştır, güncel problemler önümüze çıkmıştır ve bu problemlere yeni çözümler getirerek güncellemeler yapmak her zaman mümkündür” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı konuşmada, İslam’ın temel kaynakları olan Kur’an-ı Kerim ve sahih hadislerin güncellenemeyeceğini vurgulayarak, “Zamanın değişmesiyle hükümler de değişebilir. Dolayısıyla, biz buna fıkıhtaki yenilemeler, fıkıhtaki güncellemeler diyoruz. Buna İslam’ı güncelleme ifadesi değil de fıkhın güncellenmesi diyoruz. Bu her zaman mümkündür, tarih boyunca da olmuştur. Fıkıh problemleri önümüze çıkmıştır, güncel problemler önümüze çıkmıştır ve bu problemlere yeni çözümler getirerek güncellemeler yapmak her zaman mümkündür” dedi.

Başkan Erbaş hutbeler hazırlanırken toplumun tamamını kuşatan konuların seçildiğini ifade ederek, hutbeleri sadece camiye gelenler değil onun dışında internet ve televizyon aracılığıyla insanların evlerinden de takip ettiğini söyledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Keleş

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Din İşleri Yüksek Kurulunun çalışma usulü hakkında bilgi vererek, Kurulun bir konu hakkında karar almadan önce kurul uzmanları ile konuyla ilgili alan uzmanlarının birlikte çalıştaylar düzenlediğini ve o çalıştayların neticesinde karar aldığını söyledi.

Fetvaların kişiye özel olduğunu işaret eden Dr. Keleş, “Fetvanın kişiye özel olduğu için o kişinin kendi şartlarını göz önünde bulundurarak değerlendirmesi gerekiyor. Elbette umumu ilgilendiren cevaplar da var ama fetvaların yüzde 90 kişiye özeldir” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz