Diyanet'ten Geri Adım... Medreseleri Küçümsemedik..
Diyanet İşleri Başkanı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan 24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanları toplantısı sonrası Cübbeli Ahmet ve Medreseler aleyhindeki konuşmasının kendi tv kuruluşu olan Diyanettv'de yayınlanmasından sonra tepkilere neden olması üzerine özür gibi bir açıklama yapıldı.

Yaptığı açıkılamada konuşmasının "kısa bir bölümün kesilerek konuşmanın akışının bozulduğunu"na yer veren Diyanet İşleri Başkanı yayının kendi özel tv'sinden yapıldığını, konuşmasının kesildiyse kendi yapımcıları tarafından kesildiğini bilemediğni de ortaya koymuş oldu.

Oysa söz konusu video Diyanet TV tarafından herhangi bir cımbızlama yapılmadan kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Bu açıklama ile gaf üstüne gaf yapan Erbaş'ın yaptığı açıklama şu şekilde

"Geçtiğimiz günlerde ilmî bir ortamda, ağırlıklı olarak eğitim müesseselerimiz ve insan yetiştirme metodumuz üzerine durum tespiti, muhasebe ve öz eleştiri içeren istişare mahiyetinde bir konuşmada; akademik bilgiyi hafife alan, kendi geleneğine mensup olmayanları hakir gören bir yaklaşımı eleştiren kısa bir bölümün kesilerek konuşmanın akışının bozulduğunu, geleneksel eğitim kurumları olarak öne çıkan medreselerin tamamına şamil edildiğini ve yanlış düşünce ve algılara sebep olacak şekilde gündeme getirildiğini üzülerek müşahede etmekteyiz.

Amacımız, din eğitimi ile meşgul olan bütün kurumların; sahih dinî bilgiyi etkili, verimli ve sağlıklı metotlarla işleyerek, milletimize ve insanlığa hizmet edecek daha nitelikli ve donanımlı insanlar yetiştirmelerini sağlamaktır.

Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığının; geçmişten günümüze, önemi ve işlevi göz ardı edilemeyecek olan medreselerle olumlu ve yapıcı ilişkiler içerisinde istişareler ve ortak çalışmalar yaptığı izahtan varestedir. Nitekim söz konusu gelenekten istifade eden pek çok nitelikli görevlimiz Başkanlığımız bünyesinde farklı kadrolarda hizmet etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an ve Sünnet-i seniyye bütünlüğüne ve sahih dinî bilgiye dayalı din eğitimi veren bütün müesseselerin, önyargı ve kurumsal taassuptan uzak bir yaklaşımla birbirlerini daha iyi tanımalarını, ortak çalışmalar ve etkinliklerle işbirliği içinde olmalarını önemsemektedir.

Bu bağlamda Başkanlığımız, din eğitimi ve din hizmeti ile milletimizin ve insanlığın aydınlık geleceğine rehberlik etme yolunda sarf edilen her türlü çabayı takdir ederek desteklemeye ve bu doğrultuda yapılan çalışmalara rehberlik etmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIDiyanet İşleri Başkanının o konuşması ilgili haber

Diyanet İşleri Başkanı Cübbeli ve Medreseleri Yerden Yere Vurdu [video]Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder