Header Ads

İsrail Kudurdu... 15 Filistinli şehit 1500 Yaralı

1948’de sürgün edilen Filistinliler’in geri dönüşü için 30 Mart Toprak Günü’nde gerçekleştirilen “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne, İsrail müdahale etti.

15 Filistinli’nin şehit olduğu saldırılarda en az 1500 kişi de yaralandı.

Tarihi Filistin topraklarındaki İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen Toprak Günü’nün 42. yılında, sürgün edilen Filistinliler’in dönüşü için yapılan “Büyük Dönüş Yürüyüşü” tüm Filistin’de İsrail’in engellemelerine ve katliamlarına rağmen gerçekleştirildi.

Filistin bayrakları taşıyan çok sayıda kişi, 1948’de topraklarından göçe zorlanan Filistinlilerin dönüş hakkını savunmak ve İsrail’i protesto için Gazze’nin kuzey, güney ve orta kesimlerindeki bölgelerden sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Gösterilere en az 17 bin Filistinli’nin katıldığı duyuruldu.

Dönüş kampları kuruldu

Gazze’nin çeşitli yerlerinden gelen eylemciler, sınırın yaklaşık 700 metre yakınında toplanarak gösteri yaptı. Gösterinin yapılacağı bölgede eylemciler için çadırlar kuruldu. Çadırlara “Dönüş Kampları” adı verilirken, bazı çadırların üstüne de Filistinlilerin 1948’de İsrail tarafından zorla çıkarıldıkları köylerin ismi yazılı pankartlar asıldı.

İsrail güçlerine “Vur” emri!

Öte yandan Filistinliler’in barışçıl olacağını vurgulamasına rağmen İsrail ordusunun eyleme sert tedbirler aldı. Eylemler karşısında teyakkuza geçen Siyonist rejim Gazze’de yürüyüş için gelenlere saldırırken, Toprak Günü sebebiyle Batı Şeria’da düzenlenen gösterilere de gerçek mermi ile müdahale etti. Siyonist rejimin Gazze’de düzenlediği saldırılarda 15 Filistinli şehit oldu, 1500’den fazla Filistinli yaralandı.

Sınırlar kalkana kadar devam edecek!

İslamî Direniş Hareketi’nin (Hamas) Gazze lideri Yahya Es-Sinvar, Dönüş Yürüyüşünün devam edeceğini belirterek, bu geçici sınırları kökünden kaldırıncaya kadar bu yürüyüşün artık durmayacağını söyledi. Es-Sinvar, Gazze’ye ambargo uygulayanlara seslenerek, hesaplarını gözden geçirip Büyük Dönüş Yürüyüşü’nden ders almalarını istedi.

6 hafta sürmesi planlanıyor

Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü adını taşıyan protesto eylemlerinin 6 hafta sürmesi bekleniyor. Eylemin Filistinliler’in Nakba (Felaket) günü olarak andığı 15 Mayıs’ta sona ermesi planlanıyor. Nakba gününde 1948’de Siyonistler’in Filistin’i işgal ederek sözde İsrail devletini kurduklarını ilan etmeselerinden sonra yüz binlerce Filistinli’nin sürgün edilmesi yâd ediliyor.

15 Şehit 1500’den fazla yaralı

Yoğun güvenlik önlemleri alan Siyonist rejim Batı Şeria’da yürüyüşe müdahale ederken, Gazze’ye saldırı düzenledi. İsrail ordusunun sabah saatlerinde Gazze sınırına top atışıyla düzenlediği saldırıda 15 Filistinli şehit oldu, 1500’den fazla Filistinli yaralandı.

Ramallah’ta gerçek mermi ile müdahaleDiğer yandan Filistin Toprak Günü münasebetiyle Batı Şeria’ya bağlı Nablus'taki Kusra beldesi, Beytullahim’in kuzey girişinde, El-Halil kentinde ve Ramallah’a bağlı El-Bire, Naalayn, Bel’in ve Nebi Salih beldelerinde de gösteriler düzenlendi. İşgalci rejim askerleri, gösterilerde gerçek, plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinden bu yana Gazze Şeridi'ndeki hastanelere ulaştırılan Filistinli şehitlerin sayısının 15'ye yükseldiğini belirtti.

Şehitlerin isimleri belli oldu

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Eşref el-Kudra yaralıların durumuna ilişkin bilgi vermezken, şehitlerin isimlerini "Ömer Vahid Semmur, Muhammed Kemal en-Neccar, Mahmud Ebu Muammer, Muhammed Ebu Ömer ve Ahmed İbrahim Avde" olarak kaydetti.

Katliam sinyali vermişlerdi!

Siyonistler, Filistin'in çeşitli bölgelerine çok sayıda keskin nişancı yerleştirdiğini açıklamıştı. Savunma Bakanı Avigdor Liberman, yürüyüşe katılacak olanların can güvenliği olmadığını söyleyerek, katliam olabileceğinin sinyalini vermişti.

Direnişin sembolü: Toprak Günü

Siyonist İsrail, 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistinliler olayı protesto etmek için genel grev yapmış, İsrail güçlerinin Dir Hana beldesinde göstericilere ateş açması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu nedenle Filistinliler her yıl 30 Mart'ta işgale karşı etkinlikler düzenliyor. 1976 olayları Siyonist yetkililerle Filistinli kitleler arasında ilk çatışma olması sebebiyle büyük önem taşıyor. Toprak Günü olarak anılan bu olay, İsrail'le Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin sebatının simgesi olarak görülüyor. Filistin Toprak Günü'nün geçmişi "Nekbe" olarak bilinen 1948'de Siyonist İsrail'in kurulması ve sonrasındaki olaylar zincirine kadar uzanıyor.

dirilispostasi.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.