mahihaber Kalp Ameliyatı Sırasında Beyne Pıhtı Atması Doktor Hatası mı ? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kalp Ameliyatı Sırasında Beyne Pıhtı Atması Doktor Hatası mı ?
Bir kaç hjafta önce TRT’nin siyah-beyaz olduğu dönemde spiker olarak görev yapan Tuna Huş, 'un vefat haberini öğrendik. Huş, 1999 yılında, by-pass ameliyatı oldu, ardından 1,5 sene sonra beyne giden ana damarda pıhtı atması sonucu 2001 yılında beyin kanaması geçirdi ve beyin ameliyatı sonrasında geçirdiği felç nedeniyle konuşma yeteneğini kaybetti.

17 yıl önce geçirdiği beyin ameliyatı sonrası felç yaşayan Tuna Huş 2018 yılı şubat ayında  hayata gözlerini yumdu

Yakın bir zamanda 63 yaşındaki Melahat Avcı’nın kalbinden beynine pıhtı attı. Sağ tarafı felç oldu. Ölüm riskiyle gelen hasta hastaneden yürüyerek çıktı...

Hastalık bu kadar gündeme gelince herkes inme vakalarının tedavisini merak etmeye başladı. İzmit’te yaşayan 61 yaşındaki Melahat Avcı da bunun bir örneği...

Melahat Avcı evde aniden fenalaşınca komşuları yardımına koştu. Ambulansla Sopalı Devlet Hastanesi’ne götürüldü ardından Kocaeli'de başka bir hastaneye sevk edildi. Melahat Avcı’nın kalbinden beynine pıhtı attığı belirlendi. İnme geçiren Avcı’nın sağ tarafı komple felç olmuştu. Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Uygar Utku hemen müdahalede bulundu. İki saat gibi kısa bir sürede hasta ölümün eşiğinden kurtarıldı.

İnme vakalarında ilk 6 saatin çok önemli olduğunun altını çizen Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Uygar Utku şunları söyledi: “Melahat Avcı 2012 yılında kalp kapağı ameliyatı olmuş. 3 damar tıkalıymış açılmış. Kan sulandırıcı kullanıyormuş. Hasta bize geldiğinde kalbinden beynine pıhtı atmıştı. Bu ölümle sonuçlanabilecek bir durum. Yatalak kalabilir ya da kişiye bağımlı hale gelebilirdi. Hızlı müdahale sonrası hasta iyileşerek ayağa kalktı. Tekrar pıhtı oluşmasını önleyecek ilaçlar alarak artık normal hayatına devam edebilecek.”

Örnekleri artırmak mümkün.

Ve haliyle aklımıza şu soru geliyor. Kalp ameliyatı yapılırken beyne kanın gidip pıhtı haline gelmesinin sebebi doktorların dikkatsizliği mi ?


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder