mahihaber Kardeşi Sitemiz Dile Getirmişti. Cami 7 Yılda Yenilendi - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Kardeşi Sitemiz Dile Getirmişti. Cami 7 Yılda Yenilendi
1460 yılında inşa edilerek İstanbul’un fethinden sonraki ilk dini yapılardan biri olan Sofular Camii, tamamlanan restorasyonun ardından yeniden ibadete açıldı. Tarihi caminin ibadete açılış törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu katıldı.

Kardeşi sitemiz www.erolkara.net tarafından "Sofular Molla Hüsrev Camii Sahipsiz mi" başlığı ile 2011 yılında içler acısı hali dile getirilen ve akabinde medyada yoğun ilgisi ile gündeme gelen Fatih Sofular Camii, tamamlanan restorasyonun ardından yeniden ibadete açıldı.

Caminin restorasyon öncesi halini görmek ve o zamanın medyası için tıklayınız

1460 yılında Şeyhülislam Molla Hüsrev Efendi tarafından yaptırılan Sofular Camii, restorasyonun ardından tekrar ibadete açıldı. İstanbul’un fethinin sonra inşa edilerek ilk dini yapılar arasında yerini alan Sofular Camii, Cuma namazıyla beraber cemaatiyle buluştu. Tarihi caminin ibadete açılış törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ve İstanbul Vakıflar 1’inci Bölge Müdürü Mürsel Sarı katıldı.

"Geçmişle geleceğin köprüsünü yeniden inşa ediyoruz"

Cuma namazının ardından düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti döneminde tarihi eserlere verilen önemden bahsetti. 15 yılda 5 bine yakın eserin restore edildiğini ifade eden Çavuşoğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Bu cami 557 yıllık bir geçmişe sahip. Biz hem bu camiyi hem de diğer tarihi eserleri restore ederken onların ömrünü uzatma amacını güderken diğer taraftan da o tarihi derinliklere nüfuz ederek o tarihin membaından ve ruh köklerimizden beslenmeyi kendimize şiar edinerek bu yola devam ediyoruz. Bu camileri restore edip ayağa kaldırırken, diğer taraftan geçmiş ile geleceğin köprüsünü yeniden inşa ediyoruz. İnşallah çok yakın bir gelecekte ülke genelinde el değmemiş, ihya edilmemiş vakıf eseri bırakmayacağız. Sadece ülke genelinde değil, bir zamanlar ecdadımızın vakıf medeniyetini hakim kıldığı, özellikle balkan ülkelerinde vakıf eserlerini ihya çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Bugün itibariyle yurt dışında biten ve devam eden restorasyon projelerimizin sayısı, 5 farklı ülkede 47 projeye ulaşmıştır."İBB Başkanı Mevlüt Uysal ise, "İstanbul dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Üç ayrı medeniye baş şehirlik yapmış. Tekrar inşallah ağır ağır eski görkemine kavuşacak” diye konuştu.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de, "Tüm Selatin yani padişahların adına yapılan camileri Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün olağanüstü gayretiyle restorasyonları tüm kurallarına göre uygulanıp restore edildi” dedi.

Restorasyon için 2 milyon TL harcandıKonuşmaların ardından okunan dua ile birlikte protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi. Fatih ilçesinde Sofular Caddesi ile Molla Hüsrev Sokağı’nın kesiştiği köşede yer alan Sofular Camii restorasyonu için 2 milyon 158 bin TL harcandı. Çeşitli tarihlerde onarım görmüş olan cami, son olarak da 1920 yılında Trabzonlu bir yardımsever tarafından yaptırılan tamirat sonunda bugünkü görünümünü kazandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder