mahihaber Kıbrıs'ın Laikleri Dini Sohbetlerden Rahatsız - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Kıbrıs'ın Laikleri Dini Sohbetlerden Rahatsız
Türkiye'de olduğu gibi Kıbrıs'ın laik kesimi camilerde verilen dini sohbetlerden rahatsız.

Din İşleri Dairesinin laiklerin elinde olmasını isteyen bazı Kıbrıslı Türkler son olarak İstanbul'dan giden İsmailağa tarikatına bağlı oldukları ileri sürülen misafirlerin Kıbrıs camilerinde sohbet vermelerine tepki gösterdi.

mahihaber.com'un  edindiği bilgilere göre, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan önemli camilerde Türkiye’deki İsmailağa tarikatına mensup ve yaklaışık 35 kişilik bir grubun Din İşleri Dairesi izniyle hutbe ve vazzlarda bulunduğu belirtildi.

Kuzey Kıbrıs’ta Polat Paşa Camii, Nureddin Ersin Paşa Camii ve Selimiye Camii’nde sohbet verenler için bazı çevrelerde bu durumu  “tarikatların örgütlenmesine zemin hazırlandığı” ve bu iddanın  da Kıbrıs'ın dini cemaatlerinden bazı kişilerce söylendiği belirtildi.

Kısa adı İLKEM olan İlim Kültür Eğitim Merkezi tarafından organize ediliği öğrenilen ve İsmailağa cemaatine mensup kişilerin yaptığı programlara tepki gösteren çevrelerin , "Cübbeli Mahmut Hoca tarikatının İlim Kültür Eğitim Merkezi aracılığıyla Kuzey Kıbrıs’taki yapılanmasına ve hutbe vermesine Din İşleri Dairesi’nin izin verdiğini biliyoruz. Cübbeli Ahmet Mahmut Hoca tarikatı tarafından kurdurulan Kıbrıs İlkem Derneği’nin faaliyetlerini Hz. Ömer Türbesi’nde gerçekleştirdiği ve bu türbeye de Serdar Ömer Türbesi demeye başladılar. Türbenin bağlı olduğu daire olan Eski Eserler Dairesi’nin böyle bir izni nasıl verdiği ise merak konusu.Kınrıslı Türkler olarak böyle bir yapılanmaya izin verilmeyeceği " şeklinde söylemlerin olduğu öğrenildi.

dış haberler
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder