Kız İmam Hatip Liselilere Cami Daveti
Hadisi şeriflerle kadınların camiye geliş - gidişlerine sınırlama getirilmesine rağmen bazı çevrelerin bu konudaki peygamber emirlerini görmezlikten gelerek "kadınlar camiye" propagandasına bu kez imam hatip liseleri de alet edilmeye başlandı.

Gümüşhane’de Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Merkez Kemaliye Camii’nde İslam’da Kadın konulu sohbet programı düzenlendi.

Son zamanlarda dile getirilen kadına şiddet konusu üzerinde durulan programda kadının toplumdaki saygın yerine ve kadınlar açısından mescitlerin önemine vurgu yapıldı.

Etkinlikte okulun Meslek Dersleri öğretmeni Şeyma Koç Kibar, Hz. Peygamber’in “Kadınlarınızın mescide gelmesine engel olmayın” hadisine vurgu yaparak kadınları Hz. Peygamber döneminde olduğu gibi camilere, mescitlere davet etti.

Kadın ve erkek için Allah’ın Resulünde güzel örneklerin var olduğunu ifade eden Kibar, Peygamber ahlakı ile ahlaklanmaya dikkat çekti. Sağlıklı ve bilinçli bireylerin, aile ve toplumların inşasında kadına çok büyük görevler düştüğünü kaydeden Kibar, kadınların her alanda daha aktif ve daha özgüven sahibi olması gerektiğine vurgu yaptı.


Kibar, Kız Anadolu İmam- Hatip lisesi camiası olarak kızların daha kaliteli ve daha aktif olmalarına yarayacak her türlü gayret ve emeği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Okul müdürü Adem Arslan da Hz. Peygamberin (s.a.v), döneminde mescitlerin çok aktif kullanıldığını, cinsiyet ayırımı söz konusu olmadan kadınların da mescitlere gelerek eğitim faaliyetlerine ve sosyal etkinliklere katıldığını ve ibadet yaptıklarını ifade etti. Arslan," İslam medeniyetinin merkezi camilerdir. Zira cinsiyet ayrımı söz konusu olmadan Peygamber Efendimiz döneminde her türlü sosyal ve dini eğitim faaliyetleri camilerde yürütülüyor ve cemaatle kılınan namazlara kadınlar da katılıyordu. Kur’an ve Peygamber aleyhisselam nezdinde insanların değerleri cinsiyet ile ölçülmüyordu. Üstünlük ilim, irfan yolunda gayret gösterme ve kötülüklerden sakınma ile yani takva ile ölçülüyordu. Bu ölçülere dikkat ettiğimiz oranda sağlıklı toplum olma imkânına sahip oluruz. Bu bağlamda camilerin kadınlar tarafından daha aktif bir şekilde kullanılabilmesine küçük bir katkı da olsa yapabilmemiz için Kemaliye Camisini bizlere tahsis eden, her türlü yardımı esirgemeyen müftülüğümüze ve özellikle İl Müftümüz Sayın Ercan AKSU´ya teşekkürlerimizi bir borç biliriz." dedi

Programda ayrıca okul bünyesinde yapılan etkinlikler sonucunda dereceye giren öğrencilere de çeşitli ödüller verildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder