Header Ads

Müftü Bey, Peki Buna Ne Diyecek
Gaziantep’te Kamil Ocak stadının yerinin Camii yapılmasını tartışıp dururken, sizlere mevcut olan, hemde tarihi nitelikleri bulunan halihazırdaki bazı camilerimizin sabah ezanında kapalı tutulduğunu söylesem ne dersiniz.. 

Öyle şaşırtıcı ki, Türkiye’de, hatta Müslümanların yaşadıkları bütün ülkelerde Gaziantep’teki kadar garip bir durum varmıdır bilemiyorum.. Sakın şaka yaptığımı sanmayın.. Çünkü Gaziantep’te tam 4 Camii yatsı namazından sonra kapılarına kilit vuruyor ve ertesi gün öğle namazında açıyor.. Yani bunların hepsinde sabah namazı kılınmıyor.. Camii ile birlikte abdest alınacak bölümler ve tuvaletleri de kapatılıyor haliyle.. Ve her caminin çevresi sidik kokularından geçilmiyor. İnanmıyorsunuz değil mi? Doğrusu bende inanmadım ilk duyduğumda.. Ama maalesef doğru.. Bunlar Tahtani Camii, Karagöz Camii, Handanbey Camii ve Mehmet Nuri Paşa Cami… Yani Maarif, Karagöz, Kalealtı çevresinde geniş bir alanı kapsayan 4 Camii sabah ezanlarına kapalı.. Çevrede yaşayanlar ve camide namazlarını kılmak isteyenlerin şikayeti olmasa, Karagöz Mahallesi Muhtarı Mehmet Çeteci dert yanmasa, benim bile haberim olmayacaktı..

MÜFTÜ BEYİN MUTLAKA AÇIKLAYACAK BİR ŞEYİ VARDIR

Bu sorun için çok uğraştığı belli Mehmet Çeteci’nin.. Bakın bu Muhtarımız ne diyor: “Bir buçuk-2 yıldır durum böyle. Sebebini öğrenemedik. Ben bunu Vali beye söyledim. Müftülük vilayete yazı göndermiş ‘gerekli takip yapılacak’ diye ama hala açılmıyor. Sebebini bilemiyorum. Sabah namazına gidecek vatandaş ya Alaüddevle'ye gidecek yoksa gidemeyecek. Bunun emeklisi var, yaşlısı var. Adam cemaatle namaz kılmak istiyor ama kılamıyor. Ölü salası verilecek Camii bulamıyoruz. Bankaların diplerinde pislikler geziyor. Yani en çok beni üzen sıkıntı pislik. Burada konu komşu hergün çevreyi hortumla yıkayıp temizliyor.” Evet.. Çok fazla uzatmanın bir manası yok.. Çünkü durum Sayın Vali Ali Yerlikaya’ya iletilmiş.. Elbette o da haliyle konuyu Müftüye aktaracak, nitekim öyle de olmuş.. Ama yine değişen bir şey olmamış.. İşte bu noktada Sayın Yerlikaya’nın son gelişmeden haberinin olduğunu sanmıyorum.. Yoksa mümkün değil böyle bir şeye müsaade etmesine.. Hassasiyetini biliyorum çünkü.. Sanırım Müftü bey, daha önemli işlerle uğraştığı için bu camilerin sabah namazında kapalı olmasını değerli bulmamıştır.. Yoksa başka sebebi ne olabilir ki..

Ökkeş Özekşi - gaziantep27

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.