mahihaber Nörolojik Görme Hatası 8 Yıl Sonra Tespit Edilebildi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Nörolojik Görme Hatası 8 Yıl Sonra Tespit Edilebildi
Antalya'nın Kumluca ilçesinde oturan Şehriban Yağmur'un 8 yıldır yaşadığı görme rahatsızlığının beyin fonksiyonlarından kaynaklandığı belirlendi.

5 günlük tedavinin ardından Yağmur'un her iki gözü de yüzde 80 oranında görmeye başladı.

Kumluca'da oturan Şehriban Yağmur, 8 yıldır görme rahatsızlığı yaşadığı şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Göz doktoru Filiz İmadoğlu tarafından yapılan muayenesinde Yağmur'un şikayetinin nörolojik olabileceği değerlendirilerek nöroloji polikliniğine yönlendirildi. Nöroloji uzmanı Nasih Yılmaz tarafından yapılan kontroller ve hastanın beyin MR'ı sonucu görme kaybının beyinde görme alanını etkileyen damar hasarı tespit edildi. Hemen tedaviye başlanan Şehriban Yağmur, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Şehriban Yağmur, 8 yıldır görme sorunu yaşadığını ve her geçen gün görme kaybının arttığını belirterek, bu süreçte birçok doktora gittiğini ve katarak ameliyatı da dahil birçok tedavi gördüğünü söyledi. Bugüne kadar hiçbir tedaviden olumlu sonuç alamadığını aktaran Yağmur, "Tedavim yapılmasaydı belki de tamamen kör olacaktım. Allah doktorumuzdan razı olsun. Tekrar görmenin mutluluğunu yaşıyorum. 8 yıl aradan sonra tekrar görmeye başlamak çok güzel bir duygu. Allah hepsinden razı olsun" dedi.

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Filiz İmadoğlu, her görme kaybının gözle bağlantılı olmayacağını, görme kayıplarının altında başka sebeplerin de olabileceğini, bundan dolayı görme bozukluklarının sebeplerinin iyi araştırılması gerektiğini vurguladı. Hastanın kendilerine başvurduğunda görme kaybının yüzde 90 olduğunu kaydeden İmadoğlu, "Hastamızın muayene ve genel değerlendirmesi sonucu görme sorununun beyinle ilgili olabileceğini düşünerek, nöroloji uzmanımızla değerlendirdik. Yaptığımız testler bizi doğruladı. Doğru tedaviyle hastamızın tekrar görme yetisini kazanmış olmasından dolayı bizler de mutluyuz. Bundan sonraki süreçte de tedavi ve takibini sürdüreceğiz" diye konuştu.

Nöroloji uzmanı Nasih Yılmaz da beyin fonksiyonlarına bağlı görme bozukluklarının genel görme kayıplarının yüzde 30'unu oluşturduğunu, bundan dolayı her görme kaybının göz veya başka sebebe bağlı olup olmadığının iyi araştırılması gerektiğini vurguladı. Görme kayıplarına neden olan beyindeki damar hasarlarının her rahatsızlıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavisiyle görme kayıplarını ortadan kaldırılabileceğine işaret eden Yılmaz, şöyle dedi:

"Hastamızın geçmişten devam eden şikayeti, göz doktorumuzun bulguları, bizim yaptığımız muayene ve tetkikler bize hastamızın görme kaybının vaskülitik optik nöropatiden kaynaklandığını gösterdi. Hastamıza 5 gün süreyle tedavi uyguladık. Sonrasında hastamızın görme yetisini belirgin şekilde geri kazanması ve bunu devam ettirmesi hastamız kadar bizleri de sevindirdi. Şu anda her iki gözü de yüzde 80 görüyor. İnşallah ilerleyen süreçte tekrar böyle bir rahatsızlık yaşamaz."


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder