Header Ads

"Seccademi Kendim Yapıyorum"
Almanya’da, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Seyyid Bilal Camii’nde "Seccademi Kendim Yapıyorum" adı altında farklı bir proje hayata geçirildi. Proje sayesinde çocuklara namaz sevgisi aşılanıyor.

Almanya’nın Burglengenfeld şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Seyyid Bilal Camii’nde "Seccademi Kendim Yapıyorum" projesi başlatıldı. Projeyle çocuklar, kendi yaptıkları seccadelerde namaz kılmak için adeta tatlı bir yarış içerisine girdi.

Proje, Almanya’da bir ilk
Almanya’da DİTİB tarafından ilk defa hayata geçirilen proje sayesinde, çocuklara namaz sevgisi aşılanıyor. Projeye öncülük eden din görevlisi Talip Taşdemir ve eşi Kadriye Taşdemir, çocukların hem namaza olan heveslerini artırmak, hem de onların camiyle olan muhabbetlerini pekiştirmek amacıyla etkinliği düzenlediklerini belirtti. Din görevlisi Talip Taşdemir, etkinliği anne ve çocuklarla birlikte gerçekleştirdiğini, toplamda 44 adet seccade yapıldığını ve çocukların zihinlerinde unutulmaz bir hatıra olduğunu kaydetti. Taşdemir, ayrıca düzenlenen etkinliklerle birlikte camiye gelen öğrenci sayısında önemli bir artış olduğunu da söyledi.

Etkinliğin sonunda 7 yaş altı, 7-12 yaş ve 12-15 yaş ve üzeri grup çocukların yaptıkları seccadeler arasında birinciler seçip ödüllendirildi. Eş zamanlı olarak namaz ağacı isimli bir etkinliğin de düzenlendiğini ifade eden din görevlisi Talip Taşdemir, "Çocukların namaz kıldıkları oranda meyve ve yaprakları boyanan bir namaz ağacı tablo ailelere dağıttık. İlk etapta bir aylık bir takvim belirledik. Ayın sonunda namaz ağacını en başarılı şekilde dolduran çocuklarımıza birer hediye vermeyi kararlaştırdık" dedi.
DİTİB’in projeyi Almanya genelindeki diğer camilerde de etkin hale getireceği belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.