Sinop müftüsü halkla buluşmalarında sınır tanımıyorSinop İl Müftülüğü Sinop E Tipi Ceza İnfaz Kurumunda kalan hükümlü ve tutuklulara yönelik program düzenledi. Aynı zamanda Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Gençlerle Medeniyet Dünyamıza” projesi kapsamında Sinop Anadolu Lisesi Öğrencileri ile buluştu.

Cezaevindeki programa Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Cumhuriyet Savcısı  Yücel Ertaş, Sinop İl Müftü Yardımcısı Kamil Tuncel, Sinop E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdülhamid Denizci, Kurum İkinci Müdürleri Duran Arar, İsmail Tekeli, Cezaevi Vaizleri Bahadır Aydın, Mustafa Ekin ve Cezaevi sakinleri katıldı.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Akabinde hükümlü ve tutuklulardan oluşan ilahi korosunun okuduğu ilahiler beğeniyle dinlendi.

Programda konuşan Sinop il Müftü Yardımcısı Kamil Tuncel  Çanakkale “İmanın tekniğe meydan okuduğu destandır” diye konuşmasına başlayan  İl Müftü Yardımcısı Kamil Tuncel sözlerine şöyle devam etti. “Niçin Çanakkale?  İstiklâlimiz, istikbalimiz, mukadderat-ı alem-i İslam için. Çanakkale kınalı kuzuların Bir hilâl uğruna batan güneşlerin bir gül bahçesine girercesine şu kara toprağa girenlerin destanıdır. Masum Anadolu’nun saf çocuğu Mehmetçiğin kükremiş aslan kesildiği yenilmez armadanın en acı, en unutulmaz yenilgiyi tattığı, İmanın tekniğe meydan okuduğu destandır. Bu günlerde üç sevinci aynı anda yaşıyoruz. Birincisi Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası, ikincisi halk arasında Üç Aylar diye tabir edilen, kalplerimizin ve gönüllerimizin manevi doyum mevsimi olan Receb-i Şerif, Şaban-ı Şerif ve Ramazan-ı Şerif  ayları, Müslümanlar olarak Hakk’ın rahmet, bereket ve mağfiretine olan iştiyakımızı zirve noktaya taşıyıp huzur iklimine doğru seyahat ettiğimiz müstesna zaman dilimleridir. Üçüncü mutluluğumuz ise insanın gönül ferahlığını yakalaması ve zorlukları yenmesi ve üzerindeki boyundurukları atması için, “Rağbetiniz sadece Rabbinize olsun” (İnşirah 7) buyruğunca, arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, rağbetimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır. Bu vesile ile 18 Mart Çanakkale Savaşı nın 103 yıl dönümü münasebetiyle “Çanakkale Geçilmez” denilerek bir kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Savaşı ile devam eden  şehitler kervanına, Ülkemizin Güneydoğu Bölgesinde  yürütülen terörle mücadele ve  son olarak  amacı  sadece Ülkemizin ve bölge halkının güvenliği için değil ümmetin ve mazlumların umudu olmak, zalime karşı hakkı tutup kaldırmak olan  ‘‘Zeytin Dalı’’ Harekatındaki şehitlerimiz rahmetle yâd ediyor, Üç Aylarımızı, Regaip Kandilimizi tebrik ediyor, üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi itminana eriştirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum” dedi.

Sinop İl Müftü Yardımcısı Kamil Tuncel’den sonra konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar şunları söyledi. “Böyle programlar insanın kendisini dinleme ve analiz yapma imkanı sunuyor. Bu programda emeği  geçen herkese teşekkür ediyorum. Böyle güzel programların devam etmesini arzu ediyorum” dedi.

Tutuklu ve hükümlüler tarafından hazırlanan müsamereler ve okunan şiirler davetliler tarafından beğeni ile izlendi.

Cezaevi Vaizi Mustafa EKİN’in yaptığı duanın akabinde yapılan ikram ile program sona erdi.

Halkla ilişkilerinde sınır tanımayan Sinop müftülüğü cezaevindeki programı sürdürürken ayn saatlerde Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Gençlerle Medeniyet Dünyamıza” projesi kapsamında Sinop Anadolu Lisesi Öğrencileri ile buluştu.

Sinop Anadolu Lisesi öğrencileri ile  buluşmasında öğrencilere konuşan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik şunları söyledi. “İnsanlık tarihine baktığımız zaman toplumların şehir ve medeniyet noktasındaki gelişimlerinde öncülerinin peygamberler olduğunu görürüz. Peygamberler her konuda insanlara öncü olduğu gibi kendilerinin de medeniyete ulaşma noktasında bir yönünün ön planda olduğunu Kur’an-ı Kerim  bize bildirmektedir. Allah’a karşı sorumluluklarımız var. Dünyayı imar etmek gibi çok önemli görevlerimiz var. Güzel ahlak üzere yaşamak zorunda olduğumuz bir hayatımız var. Allah’ın bize ihsan ettiği bu hayatın kıymetini bilerek, sorumluluklarımızın farkında olarak, hayatını ibadet lezzetiyle yaşayan bir kişi olmak hedefiyle yaşamamız gerekmektedir. Öncelikle  kendinize seçeceğiniz arkadaşlarınızı çok iyi seçin. İyi ve kötü arkadaşın insanı nerelere kadar götüreceğini az çok hepiniz bilmektesiniz. Doğru arkadaşı seçtikten sonra dikkat edeceğiniz en önemli husus, güzel ahlâklı olmaya çalışmaktır. Vatanımız milletimiz ve devletimizin bekası için her türlü zorluğa göğüs germeyi birlik ve kardeşliğe ancak din kardeşliği zemininde yakalarız. Bu kardeşliğimizi artırmak  için Cumartesi günleri gençlik merkezinde İl Müftülüğü Gençlik Kulübü’nün organize ettiği gençlik buluşmalarına sizleri davet ediyor ve bekliyoruz.” dedi.

Akabinden öğrencilerin sorularını cevaplayan, Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik,  Öğrencilere başarı dilekleri ile program sona erdi.

Programa   İl Müftü Yardımcısı Abdullah Söylemez, Sinop Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Can ve öğretmenler katıldı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder