mahihaber Suudiler, Namaz Vaktinde İşyerlerinin Açık Kalmasını Tartışıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Suudiler, Namaz Vaktinde İşyerlerinin Açık Kalmasını Tartışıyor
Suudi Arabistan yılların alışkanlığı olarak bilinen namaz vakitlerinde iş yerlerinin kapatılma mecburiyetini kaldırmak için çalışmalara başladı.

Suudi Şura Meclisi önerisi  ve İslam ve Yargı İşleri Komitesi tarafından kabul edilen geçen yıllarda da uygulanan Ramazan ayı'nda uygulanan yatsı namazının iki saat sonra kılınmasının bütün bir yıl boyunca uygulanması istenildi.

Mahihaber.com'un Alhurra haber sitesinden edindiği bilgiye göre,  Suudi Arabistan'ın Riyad gazetesi 25 delegenin önerisiyle ülkenin büyük şehirlerinde Yatsı namazının iki saatlik ertelenmesi konusunu incelemek için  İslam İşleri Komisyonu'nun ve bu ülke yargı konseyinin karar  aldığını ancak bir çok üyenin bu konuya razı olmaması nedeniyleileri bir tarihe ertelendiği öğrenildi.

Tasarıyı önerenler, insanların akşam ve yatsı namazı arasında ihtiyaçlarını karşılamak için az vakit olması nedeniyle sorun yaratması, yatsı namazına yetişmek isteyen ticari mekan sahipleri için yeterli fırsat oluşturulması  sunulan önerinin nedenleri olarak açıklandı.

Tasarı karşıtları ise , böyle bir durumun yaşlı ve hasta olanalrın bu durumda sıkıntı çekeceklerini, geç saatlere kadar beklemelerinin kendileri için zor olacağını iddia ettiler.

Bazı haber kaynakları, Suudi genç Veliaht Prens Muhammed b. Salman'ın namaz vakitleri sırasında ticari mağazaların kapatılmasının gerekli olmadığını söyleyen kararını bildirdi.

Sosyal medyadan tepkilerini dile getirenler arasında, bazı kişiler bu kararın küreselleşme çalışmaları içerisindeki bir proje olarak nitelendirdi.

Konu hakkında konseyin önümüzdeki Salı günü nihai kararını vereceği belirtildi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder