mahihaber Umrre ve Hacda Tuvalet Sıkıntısına Hazırlıklı Olun - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Umrre ve Hacda Tuvalet Sıkıntısına Hazırlıklı Olun


Başta Mekke ve Medine olmak üzere 3 büyük mescidin bulunduğu yerlerde bulunan otellerde taharet musluğu olmayan tuvaletleri kullananlar ne acıdır ki tam temizlenmeden abdest almakta hatta necasetli iç çamaşırları ile ibadet yapmak ZORUNDA KALMAKTADIRLAR.

 Bu durumu düzeltecek bir babayiğit çıkana kadar BU TUVALETLERDE NE YAPMALISINIZ

.. Müslüman olmayan ülkelerde başta olmak üzere nerede kalırsanız kalın, Mekke ve Medine'de taharet musluğu yok.

Yapacağınız ilk iş kalacağınız otel odasına girip klozeti kontrol etmeniz. Taharet musluğu bizim bildiğimiz şekilde değilse şunları yapmalısınız.

Susuz temizliğe inanmıyorsanız yanınızda ıslak mendil bulundurun.

Yanınıza bir şişe su alarak peçetenizi ıslatmak da bir seçenek. Ya da varsa tuvalet kağıfıdı veya kağıt havlılardan 4-5 yaprak alın, lavaboda hafifçe ıslatın. Hazır edin. İşiniz bitince onlarla temizlenin. Çok ıslatırsanız yaprakların birbirine yapışma ihtimali var.

Bunların dışında klozet banyo ile aynı yerde olduğundan acet giderdikten sonra tuvalet kâğıdıyla olabildiğince temizlenin.

Sonra da doğruca duşa girin. Yani sabah veya akşam, ne zaman hacet giderirseniz duş alın.

 Mekke ve Medine'de fıskiyeli hortumun suyunu biraz sıkın. Az akmasını sağlayın.Gerekirse tuvalete oturmadan önce pantolon ve kilotunuzu çıkarın.

Hızla fışkıran su üzerinize sıçrarsa en azından yıkanırsınız. Elbiseniz kirlenmez. Klozetlere oturmadan önce tuvalet kağıtlarınızı hazırlayın.

Klozet iç kapağını kurulamadan çıkmayın.

Otururken önce yine silin.

Kapağın etrafını kağıtla kapatın sonra oturun. Kalkarken klozeti temizlemeden çıkmayın. 

Son tavsiye, Genelde tuvalet ve abdest alma ihtiyacınızı Mekke ve Medine'deki mescidlerin çevresinde bulunan sürekli temizlenen, sıcak ve soğuk suyun şakır şakır aktığı, alaturka tuvaletlerin bol olduğu yerlerde giderin.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder