Validen Müthiş Proje.. Anne Çocuk Kur'an'da Buluşuyor
Bitlis Valiliği ve Bitlis Müftülüğü tarafından başlatılan "Annemle evde Kur'an-ı Kerim okuyorum" projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Bitlis Valiliği ve İl Müftülüğü tarafından organize edilen “Annemle Evde Kuran-ı Kerim Okuyorum” Projesi düzenlenen programla başladı.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, "İnanıyoruz ki eli kalem tutandan, ağzında Allah kelamını söyleyen Kur'an-ı öğrenen ve bu anlamda alnı secdeye varanlardan bu memlekette zarar gelmez." dedi

Bitlis Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, eşi Şenay Ustaoğlu, İl Müftüsü Faysal Geylani, bazı kurum amirleri, Hafizeler ve eğitim alacak kursiyerle katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlik, Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

"Bugün Siirt’te terör saldırısı sonucu şehit olan Güvenlik Korucularına rahmet, yaralı askerlere şifa" dileyerek sözlerine başlayan Vali İsmail Ustaoğlu, “Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Vali Ustaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:, 

"Bir aydır Sayın Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı 'Okuma yazma seferberliği' var. Bu süreçte ağırlık bayanlar olmakla yaklaşık 7 bin kişiye ulaştık. İki ay sonra bunun çok önemli çıktılarını hep birlikte göreceğiz. Bunun yanında 'Annem varsa bende varım' kitap okuma projesini başlattık. Anne ile çocukları bir araya getirip 15 dakika anne 15 dakika da çocuk kitap okuyarak birbirlerini dinliyorlar. Bir yandan okuma yazma seferberliği diğer yandan bu Kur'an-ı Kerim'i öğrenme seferberliği ile evlerde güzel projelere imza atacağız."

“Bu proje dalga dalga ilimizde yayılarak her evde Allah’ın kelamının yükselmesine vesile olacaktır.  Yaptığımız tespitler sonucunda en fazla eksik gördüğümüz husus ilimizde bayanlarımız Kur’an okuma ve öğrenme noktasında bir eksiklik vardır. Bu konuda farkındalık yaratmak ‘Annemle Evde Kuran-ı Kerim Okuyorum’ projesiyle başlayacaktır. Göreve başladığım günden beri ilimizdeki bayanların çoğunun Kur’an-ı Kerim bilmediğini gördüm. Kendi geleneksel olarak bildikleri belli dualarla namaz kılmaya, geçmişlerine dua etmeye çalışıyorlar. Ortada böyle acı bir tablo var. Bu organizasyonu ailelerle paylaşarak böyle güzel bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Mensubu bulunduğumuz ilk emri ‘oku’ olan dinimize göre Kur’an-ı Kerim’i her birimizin öğrenmesi, öğretmesi ve ailede bunun paylaşılmasından daha önemli bir husus olmamalıdır. Bitlis kültür ve medeniyeti çok eskilere dayanan bir ildir. Yüzyıllara meydan okuyan medreseleri hala ayaktadır. Bu millet tarihin her döneminde İslam’a sancaktarlık yapmış, özellikle Bitlis ili çok önemli şahsiyetleri kendi bağrında yetiştirmiştir. İlimizin bu konuda bayanlara yönelik çok fazla eksikliği var. Bu coğrafyanın terör belasından yıllardır çektiği sıkıntıyı hep beraber görüyoruz. Biz inanıyoruz ki eli kalem tutandan bu memlekete zarar gelmez. Ağzında Allah kelamını söyleyen, Kur’an-ı öğrenen ve bu anlamda alnı secdeye varanlardan zarar gelmez. Yavrularımızı milli, manevi anlamda milletine, devletine ve tüm değerlerine sahip yetiştirme adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu projeyle ilimizde farklı bir hava oluşturacağımıza inanıyorum.”

Kentte 40 Kur'an kursu ile 4-6 yaş grubuna hitap eden 11 kurs açtıklarını hatırlatan Ustaoğlu, geleceğe emin adımlara ilerleyen, memleketin milli ve manevi değerlerine sahip çıkan çocukları nakış nakış işleyerek yetiştirmek gerektiğine dikkat çekti.

Ustaoğlu son olarak, "Bu coğrafyanın terör belasından neler çektiğini hep birlikte görüyoruz ve yaşıyoruz. İnanıyoruz ki eli kalem tutandan, ağzında Allah kelamını söyleyen Kur'an-ı öğrenen ve bu anlamda alnı secdede varanlardan bu memlekette zarar gelmez. Bu yavruları milli ve manevi değerlerine sahip çıkarak yetiştirme adına elimizden ne geliyorsa yapmamız lazım." diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursiyerlere Kuranı Kerim verilerek projeye başlandı. Proje 29 Mart - 31 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder