mahihaber Zam İçin Bahane... Göz Damlaları Yok Satıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Zam İçin Bahane... Göz Damlaları Yok Satıyor
Göz tansiyonundan (Glakom) muzdarip hastalar için hayati öneme sahip olan damlaların sıkıntısı giderek artmaya başladı.

Göz tansiyonu hastaları için hayati öneme sahip olan ilaçların başta Cosopt ve Azarga olmak üzere bir çok marka ilacın Ocak ayının ortalarından beri bulunmakta sıkıntı çekildiği, muadili ilaçların verilmeye başlandığı şikayetleri giderek artmaya başladı.

Göz tansiyonundan (Glakom) muzdarip hastalar için hayati öneme sahip olan ancak uzun süredir bulunmadığı ileri sürülen Cosopt ve Azarga isimli ilacın alımı için hastalar sıkıntı çekmeye başladı.

Düzenli kullanmak zorunda oldukları ilacı uzun süredir bulamayan hastalarsa büyük sıkıntı yaşıyor. İlaca ulaşamayanlara ise doktorların muadil ilaçlar önerdiği ancak içlerindeki katkı maddeleri nedeniyle aynı etkiyi göstermemeleri yüzünden hastaların tepkilerine yol açtığı söyleniyor.

Glokom hastalarının kullandığı göz damlalarının eczanelerde bulunmamasından dolayı yaşanan sıkıntı hakkında yetkili makamlarca net bir açıklama yapılmazken, hastalar bunun arkasında fiyat oyunu olduğunu, ilaç fabrikalarının bu ilacı daha pahalı olarak piyasaya sürmek istediklerini, bu kaosun bilerek çıkartıldığı iddiasındalar.

Ülke genelinde yaşanan, Azarga ve Cosopt adlı ilaçların dağıtıcı firmadan kaynaklanan sıkıntısının muadil ilaçlar ile giderildiği açıklanırken, yavru vatan Kıbrıs'ta da durumun farklı
olmadığı öğrenildi.

Cosopt göz damlasının Türkiye’deki üretim ve dağıtıcı firmadan kaynaklanan sıkıntısından etkilenen KKTC deki hastalarda muadil ilaçlarla sorunu gidermeye çalışıyor.

Edinilen bilgiye göre, İlacın hiçbir yerde bulunmamasından dolayı göz tansiyonu olan hastalar tedirginlik yaşarken, ilacın ne zaman ve fiyatının ne kadar olacağı ise şu anda meçhul

gözegeldik  / özel haber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder