mahihaber Arabistan'dan Umrecilere Ziyaret Yasağı . Cezası Var - Mahihaber
HADİSLERDEN

Arabistan'dan Umrecilere Ziyaret Yasağı . Cezası VarBatıya açılmak için her türlü serbestliği getirmeye çalışan Suudi Krallığı İslamın kutsal yerlerini Müslümanlara yasak etmeye başladı

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın 19 Nisan 2018'den itibaren Mekke'de hacıların ziyaret ettiği bir çok yeri yasakladığı duyuruldu.

Mahihaber.com'un Arabistan'daki bir takipçisinden gelen habere göre, Mekke'de bulunan bir çok kutsal yerin ziyaretçilere dünden (19 Nisan 2018'den) itibaren kapatıldığı ve bakanlığın bunun için umreci getiren firmalara da birer mektupla duyurduğu belirtildi.

Sosyal medyadan da bir çok umrecinin ve turizm firmasının da duyurduğu haberde umredekilerin ve gidecek olanların haberleri şaşkınlıkla izlediği belirtilirken ilk yasaklanan yerin Nur Dağı ve Sevr Dağının olduğu belirtildi.

Umreci getiren firmalara gönderilen Suudi Arabistan Krallığı'nda Hac ve Umre Bakanlığının resmi antetli, mektupta özde Nur ve Sevr Dağlarının yasak edildiği dıuyurulsa da bu listenin kabarık olduğu, bu yerlere umreci götüren firmalara da 5000 Suudi Riyali ceza verileceği belirtildi.Mektubda yasak koymanın nedeni olarak, söz konusu yerlerde “şirk ve batıl inanç” olarak ziyaretçilerin, buralarda namaz ve dua edilmesini engellemek amacıyla yapıldığı belirtildi.

Bunun yanısıra bazı hacıların bu dağlara tırmanırken ayaklarının kayıp düştüklerini ve bunun sonucunda yaralandıkları da ya da öldükleri belirtilerek elim olayların önüne geçmek gayesiyle yapıldığı verilen bilgiler arasında idi.

Ayrıca şirketlere gönderilen mektuplarda buraların zorunlu ziyaret yerlerinden olmadığı için tuırlarına eklenmemesi gerektiği de belirtildi.

Yayınlanan kararnamede ayrıca "Nebevi siyer ya da tarihi olaylarla sağlıklı bir bağlantısı bulunmayan, Peygamber Efendimizin süt annesi Halime-i Sadiye mevkii olduğu iddia edilen yer veya ziyaretine izin verilmeyen tarihi mekanlar ya da ilgili cihetlerin geliştirme programında olduğu belirtilen yerler, tarihi mescitler, Taif’teki Kou ve Kantara mescitleri gibi ziyaretçilerin tarihsel gerçeklikle zıtlaşan ve nizamlara muhalif sayılan gezileri ve bu gezilerde ortaya çıkan şeri uygunsuzluklar sebebiyle; Bakanlık tarafından ruhsatlandırılan ulaşım kurumları tarafından turistik gezi düzenlenmemesi gerekmektedir." ifadelerine yer verilirken Hudeybiye, Curane, Tenim Mescitlerinde yasak kapsamına alınacağı belirtildi.

Suudi hac Bakanlığının 19 Nisan 2018 günü itibareyla tüm ziyaretlere kapalı tutulan alanlara girişi kesinlikle yapılmayacağı bu yasağı ihlal edenlere 5000 SR ceza verileceği belirtildi.

İşte Yasak Edilen Yerler

Nur Dağı
Sevr Dağı
Cin Mescidi
Mu'alla mezarlığı
Cemerat ( Şeytan Taşlama Alanı )
Mina
Akabe Mescidi
Arafat
Nemire Mescidi
Aradat Rahmet tepesi
Halid Bin velid Mescidi
Meymune Anne Kabri
Hudeybiye
 İbn Abbas Camii
Râye Mescidi
Muhassab
İcabe Mescidi
Hayf Mescidi
Hz. İbrahim'in kurban İsmail'ikurban edeceği alan
Mursalat Mağarası
Urana Vadisi
Şukhayrat mescidi
Zübeyde su kemeri
Muhassar Vadisi
Bani Saad
olmak üzere 30 ayrı yerde yasaklama getirildiği bildirildi.

İslam Tarihi içerisinde önemli yer tutan ve en çok ziyaret edilen mekanların da ziyaretinin engellenmesi Umre ibadetini yerine getirmek ve Nebevi beldeleri ziyaret etmek isteyen Müslümanların tepkisine sebep oldu.

Mahihaber.com / Özel Haber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder