mahihaber Bahar gözü de nezle ediyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bahar gözü de nezle ediyor


Baharla havada uçuşmaya başlayan polen ve tozlar, gözde alerjik reaksiyonlara yol açıyor. Göz nezlesi en sık görülen alerjiler arasında. Sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi belirtiler yaşıyorsanız, göz nezlesi olabilirsiniz.

Uzmanlar göz nezlesinin önemsenmesini hatırlatıyor. Zira, göz nezlesinin geç teşhisi, göz kapaklarında düşme ve kısılma, korneada yaralar ve kalıcı göz bozukluklarına neden olabiliyor.

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Serpil Parmaksız, “Açık havada gözlerimiz en korunmasız organlarımız. Rüzgârda uçuşan polenler ve tozlar alerjik göz nezlelerine yol açabilir. Alerjik göz nezleleri genellikle alerjik bünyelilerde çocukluk yaşlarıyla ortaya çıkıp yıllarca aynı mevsimlerde kendini hatırlatır” diyor.

Alerjinin en rahatsız edici yanı göz kaşınmaları olduğundan, hastalar gözlerini kaşımaya ve ovuşturmaya doyamaz. Bu kaşımalar bazı kimselerde gözün önündeki saydam tabaka olan korneanın yapısında bozulmalara sebep olur. Karıştırma ve ovmaya bağlı kornea yapısındaki bozulmanın en ciddisi ise görme kaybına yol açan keratokonus.


BULAŞICI OLABİLİR

Bu arada hatırlatmakta yarar var. Göz nezleleri sadece alerjik kökenli değil. Mikrobik göz nezleleri de bahar aylarında sık görülüyor. Op. Dr. Parmaksız, “Viral göz nezleleri el teması, öpüşme, havadan, paradan, havludan kolayca bulaşabilir” diyor.

Mikrobik göz nezleleri sıcaklığın yüksek olduğu yaz aylarında görülür. Viral göz nezlelerinde gözdeki kızarıklık, şişlik, sulanma çok fazla olabilirken hastanın bazen de gözlerinden fazlaca bir huzursuzluk yakınması olamayabilir. Bazı tiplerinde gözlerde kanamalar ve kulak etrafı lenf bezlerinde şişmeler olabilir.


DIŞARI GÖZLÜK VE ŞAPKASIZ ÇIKMAYIN
Göz alerjisiyle başetmek için:
* Tozlu ortamlardan uzak durun. Şapka ve gözlük takarak dışarıya çıkın.
* Havalandırma yerine filtreli olduğu için klima kullanın.
* Gözünüzü elinizle kaşıyıp, ovuşturmayın. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durun.
* Yatak odanızda toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı tercih edin.
* Evde toz alırken ıslak bez kullanın. Evinizi de mutlaka günde bir kez süpürün.
* Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık bol su ile yıkamayı da ihmal etmeyin.


Mesude ERŞAN - Hürriyet
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder