HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Binlerce Fahri Kur'an Öğreticisinin İşine Son Verilecek
Diyanet İşleri Başkanlığınca müftülüklere bağlı olarak çalışan Kur'an Kursu , cami ve Milli Eğitim bünyesindeki okullarda fahri nam adı altında öğretmenlik yapan binlerce kişinin işine son vermek için çalışmalar başladı.

2017-2018 Kış dönemi süresince Diyanet İşleri Başkanlığınca müftülüklere bağlı olarak çalışan Kur'an Kursu, cami kurslarında ve Milli Eğitim bünyesindeki okullarda görev yapan ve kadrolu olarak çalışanlardan daha fazla performans harcayan binlerce fahri Kur'an-ı Kerim öğretmeninin görevlerine 28.05.2018 tarihi itibarıyla son verileceği açıklandı.

Yaz dönemi Kur'an Kursları için yeniden ilana çıkılmasını isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı müftülükler vasıtasıyla durumun fahri öğreticilere bildirilmesini ve SGK ile olan ilişkilerinin de bu tarih itibarıyla sonlandıracağını da duyurdu.

Yapılan duyuruda " 2017 yılında yapılan geçici Kur'an kursu öğretici sınavında başarılı olup görevlendirilmesi yapılanların görev süreleri 28.05.2018 tarihinde eğitim-öğretim döneminin sona ermesi sebebiyle bitecek olup SGK'dan işten çıkış işlemleri gerçekleştirilecektir" denildi.

BİNLERCE FAHRİ GSS BORÇLUSU OLDU.

Saat başı çalışmaları esas alındığı için aylık ortalama 10-14 gün arasında SGK primi bina temizliğine gidenler kadar ödenen, pratikte haftanın beş günü görev aldıkları yerlerde ter döken binlerce fahri öğretmen aynı zamanda SGK'ya da kalan günler için GSS borçlusu olmak zorunda kaldılar.

YAZ DÖNEMİNDE TEKRAR SINAVA GİRECEKLER

Müftülük bünyesinde ne kadar çalışmış olsalar da Mayıs sonu itibarıyla işlerine son verilen fahri öğretmenler Yaz döneminde çalışmak isterlerse yeniden istenen belgelerle müracaat edecekler. Ayrıca daha önceki başarıları da göz ardı edilecek olan Fahri öğretmenlerin işe ilk kez başlayacak olanlarla aynı seviyede tutulup mülakatlara girecekleri belirtildi.

Bu konuda yapılan açıklama da "Kur’an Kurslarında halen faal olarak görev yapanlar ile daha önce yapılan mülakatlara katılıp başarılı olanların tekrar görev alabilmeleri için yapılacak olan bu mülakata mutlaka katılmaları gerekmektedir" denildi.

GÖZLER ERDOĞAN'DA

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti milletvekilleri ile Genel Merkez'de yaptığı toplantı sırasında sözleşmeli öğretmenler ve mağduriyetleri konusu masaya gelmişti.

Toplantıda bir milletvekili tarafından dile getirilen sözleşmeli öğretmenlerin "Bin 300 lira civarında maaş alıyorlar. Üstelik sadece 15 günlük sigortalı görünüyorlar" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük şaşkınlık yaşamış ve "Hayret ettim. Gerçekten böyle mi ya" diyerek Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan bilgi istemişti.

Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kur'an kursu öğreticilerinin de aynı durumda olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konu önemli, mutlaka düzeltin" şeklinde talimat vermişti.

Fahri öğretmenlerim SGK ve maaş durumlarının ne zaman düzeleceği de merak konusu olmuştu

mahihaber / Özel HaberGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz