mahihaber Bosna Hersek'liler Türkiye'den Rahatsız mı ? [videohaber] - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bosna Hersek'liler Türkiye'den Rahatsız mı ? [videohaber]
Türkiye'nin en zor günlerinde yanında olduğu ve halihazırda her türlü konuda yardımını esirgemediği Bosna Hersek'te Türkiye karşıtlığı olanların sayıca arttığı iddia edildi.

Bilhassa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önemsediği Bosna Hersek halkı Avrupa Birliğine geçiş sürecinde Türkiye'yi kendileri için engel gördüklerini hatta FETÖ operasyonlarının kendi ülkelerine zarar verdiklerini iddasındalar.

Euronews muhabiri SophieClaudet tarafından yapılan ropörtajda düşüncelerini açıklayan Saraybosna Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Profesörü Eşref Kenan Raşidagiç düşüncelerini açıklarken, "Gülen ve AKP ayrı düştüğünden beri Türkiye, bu yapılanmayı bitirmek için tam gaz operasyonlara başladı ve hala devam ediyor. Bu tabii ki Bosna Hersek'in aleyhine oldu" dedi.

Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan rahatsızlığını dile getiren Profösörün verdiği ropörtaj şu şekilde.

"Bosna, Avrupa Birliği'ne üye olmak istiyor, ancak Türkiye ve Körfez ülkelerinin ekonomik ve kültürel etkisi altında bu süreç giderek uzuyor.

Euronews muhabiri SophieClaudet

Saraybosna Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler eğitimi veriyorsunuz. Türkiye'nin özellikle Erdoğan karşıtı gruplar hakkında Bosna-Hersek'in iç işlerine müdahale ettiğini görüyoruz. Sizin bu konu hakkındaki görüşünüz nedir?

Eşref Kenan Raşidagiç, Öğretmen:

Gülen ve AKP ayrı düştüğünden beri Türkiye, bu yapılanmayı bitirmek için tam gaz operasyonlara başladı ve hala devam ediyor. Bu tabii ki Bosna Hersek'in aleyhine oldu, çünkü çocukları eğiten ve yerel akademi sektöründe birçok iş imkanı sağlayan, harika eğitim kurumları var. Yani Bosna bu işten zararlı çıktı.

Euronews muhabiri SophieClaudet

Bosna ve Türkiye Osmanlı İmparatorluğu'ndan gelen ortak güçlü bir tarihe sahip. Peki sizce bölgede başka ortak bir çıkar söz konusu olabilir mi?

Eşref Kenan Raşidagiç:

Bu bağlamda Balkanlar kendi geçmişinin kurbanı diyebiliriz. Yani bazı Türk politikacılar ve hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi defalarca geri döndüklerini söyledi. Ama aslında kimsenin onların geri dönmesini beklediği falan yoktu. Ancak Türkiye ile mali, ekonomik ve diğer bağlarının daha da güçlendiğini söyleyebilirim. Örneğin Sırbistan ile de ilişkiler daha iyi durumda. Kısaca, Türkiye'deki söylemlerin duruma pek de bir katkısı olmadı.


Körfez ülkelerine bakacak olursak, Bosna'da hizmet sektörüne yatırım yaptıklarını, camileri finanse ettiklerini, bedava Arapça dersi verdiklerini ve bu ülkelerden Bosna'ya pek çok turist geldiğini görüyoruz. Sizce bu faaliyetler Bosna'da muhafazakar İslamı destekleyenlerin sayısında bir artışa neden olabilir mi?

Eşref Kenan Raşidagiç:

Bazı Körfez ülkeleri her ne kadar Bosna'da camiler inşa etmiş veya camilerin inşasına katkıda bulunmuş olsa da, hiçbiri tek bir imam dahi atamadı. Bosna-Hersek İslam Birliği camilerindeki bütün imamlar Boşnak. Hatta Suudi Arabistan'ın finanse ettiği ünlü Kral Fahd Camii'nde bile Boşnak imam var. Tek bir Suudi imam bu camide vaaz vermedi. Yani Bosna Hersek'teki camilerin inşasında Arap ülkelerinin rolüne gelecek olursak, akılda tutulması gereken en önemli ayrım onların bu camilerin yönetiminde söz sahibi olmadığı.

Euronews muhabiri SophieClaudet

Peki ya radikal gruplar? Önce 90'larda savaş sırasında ortaya çıktılar ve şimdi de IŞİD ile beraber Ortadoğu'da yeniden türediler. Arap devletlerinin veya topluluklarının buradaki radikal grupları finanse ettiğine dair kanıt var mı?

Eşref Kenan Raşidagiç:

Bosna-Hersek'te yaklaşık 2 milyon Müslüman Boşnak var. Ve 20 yıllık dış müdahale, himaye, diğer siyasi olaylar, nasıl ifade etmek isterseniz artık... Görüyoruz ki, bu radikalleşmiş gençlerin sayıları, çok düşük rakamlara tekabül ediyor. Radikalleştirme çabaları için harcanan efor ve paraların, Boşnak Müslümanlar üzerinde pek bir etkisi olmadı. Demek istediğim, Boşnak Müslümanlar, eğer savaş sırasında ya da sonrasında radikal İslama yönelmediyse, şu an bunu yapacaklarını gerçekten hiç zannetmiyorum.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder