Header Ads

Bu Çocuklar Artık Yaşamıyor

Afganistan Hava Kuvvetleri, dün Afganistan'ın Kunduz vilayetinde bir medreseyi mezuniyet töreni sırasında hedef aldı. Taliban liderlerinin de katıldığı törende çoğu sivil 100 kişi öldü, 50'den fazla kişi ise yaralandı.

Afganistan Hava Kuvvetleri (AAF), dün Kunduz şehrinin Dasht-e-Archi ilçesinde Taliban tarafından büyük bir toplantının yapıldığı medreseye hava saldırısı düzenlediği aktarıldı. Saldırıda 100 kişinin öldüğü, 150’den fazla yaralının olduğu bildirildi. Hükümet yetkilileri, hava saldırısında Taliban örgütünden 15 kişinin öldürüldüğünü, 15 kişinin ise yaralandığını doğruladı. Taliban’ın ise bölgede bulunan Afgan Ulusal Ordusuna saldırı hazırladığında olduğu belirtildi.

Yetkililer, yüksek rütbeli Taliban yetkilisi Mullah Beryani’nin hava saldırısı sırasında medresede olduğunu açıkladı. Bölge sakinleri ve görgü tanıkları ise medresede yaklaşık 300 kişinin toplandığını, bunun bir Taliban toplantısı olmadığını ifade etti.

Bölgedeki hastane yetkilileri, onlarca kişinin hastaneye götürüldüğünü ifade etti. Öte yandan, iki yıl önce Taliban’ı bölgeden temizlemek için Kunduz’daki Dasht-e-Archi ilçesine ekstra güvenlik güçleri yerleştirilmişti, ancak bölgede çatışmaların devam ettiği kaydedildi.

MEZUNİYET TÖRENİNE SALDIRI

Sadi, saldırının medresede hafızlığı bitirenler için yapılan mezuniyet töreni sırasında düzenlendiğini söyledi.

Törene Taliban örgütü liderlerinin de katıldığına işaret eden Sadi, ölenler arasında örgütün önde gelen isimlerinin de bulunduğunu vurguladı.

Görgü tanıklarından Hacı Nabi, 500 kişinin katıldığı mezuniyet töreni sırasında düzenlenen saldırıda yaklaşık 50 sivilin öldüğünü öne sürdü.

25 MİLİTAN ÖLDÜ

Kunduz Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Enamuddin Rahmani, daha önce yaptığı açıklamada, saldırının, örgüt liderlerinin medresede toplantı yaptığı sırada gerçekleştiğini ve 25 militanın öldüğünü belirtmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.