HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Caminin yıkımı köyde kriz çıkardı
Beykoz’daki Paşamandıra Camii’nin yıkımı köyde kriz çıkardı. Taş yapılı caminin çürük olduğu iddiası ile yıkıldığı bildirildi..

40 haneli köyde 100 kişilik camiyi yetersiz bulan köyün cami koruma derneği ve belediye yetkilileri, asırlık binanın yerine 650 kişilik kompleks yapacak.

Yüz kişilik caminin yetersiz ve çürük olduğunu iddia eden dernek yönetimi ile köylüler arasında ihtilaf çıktı.

1954 yılında asırlık taş mektebin camiye çevrilmesi ile ibadete açılan yapı, 20 sene önce tadilat geçirdi ve bugünkü kubbeli halini aldı. Cami koruma derneğinin bir yapı denetim firmasına hazırlattığı sahte çürük raporu sebebiyle yıkılan caminin yerine 650 kişilik cami yapılacak.

Cami koruma derneğinin bir yapı denetim firmasına hazırlattığı çürük raporunun sahte olduğunu söyleyen ve caminin tekrar incelenmesini isteyen köylüler, caminin sağlam olduğunu iddia ediyor.. Köylüler "Bir metre eninde taş örme duvara sahip caminin bir duvarı ancak bir günde yıkılabildi " dedi.

Paşamandıra Köy Camii’nin yıkımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Gerekli incelemeleri müftülükteki arkadaşlar yapıyorlar. Fakat bir taraftan da baktığınız zaman 40 hanelik bir köye o cami (yüz kişilik) yeterlidir. Bu sefer bana da cenazelerde yer kalmıyor diyorlar. Bu da köylünün bileceği bir iştir. Ben ona karışmam. Ama şunu da söyleyeyim. Caminin yıkımını biz belediye olarak yapmıyoruz. Ben cami yıkan bir belediye başkanı olarak anılmak istemiyorum. Fakat yıkılırsa hafriyatını alırım” dedi.

Toplam maliyetinin 2 milyon lirayı bulması planlanan Paşamandıra Köy Camii Projesi için köylüler, “İsraftan başka bir şey değil. 40 haneli köye bu kadar para dökmek akıl işi değil. Cami derneğinin başka bir niyetinin olduğunu düşünüyoruz. Babalarımızın, dedelerimizin emekleri ile yapılan taş camiyi yıktılar. Allah bunlara akıl fikir versin” diyerek isyan etti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz