Header Ads

Engellilere Hac Yasağı Getirdiler

Hindistan Azınlık İşleri Bakanlığı Kur'an ayetlerine dayanarak bu ülke engellileri için hac yasağını haklı çıkarmak için Haccın gerçekleştirilmesinde fiziksel ve mali yeterliliğin zaruri olduğunu açıkladı.

Mahihaber.com'un khaleejtimes.com'dan aktardığına göre, Hindistan Azınlık İşleri Bakanlığı Temsilcisi, Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi toplantısında ki engelliler için hac politikasına karşı şikayetin incelenmesi amacıyla oluşturulmuştu.

Bakan Vekili Adalet Gita Mittal ve Adalet C. Hari Shankar'ın bir bölünme kurulundan önce yapılan bir beyanda, Bakanlık, Hacı'nın, fiziksel olarak zorlu olduğu ve birinden zorlu bir yolculuğa sahip olduğu için hac yapmak için fiziki ve mali yetenekli Müslümanlara karşı yükümlülüğü olduğunu belirtti.

Politikalarını haklı çıkarmak için Kur'an ayetlerine dayanarak '' Kur'anda bu konuya değinilmiştir. Şöyleki Hac, vazifesinin ağırlığı nedeniyle sadece fiziksel ve maddi olarak kaldırabilecek insanlar için zorunludur. Aynı halde Suudi Arabistan'da Hintli engelliler arasında dilenciliğin yaygınlığı hakkında 2012'de Cidde'deki Hindistan konsolosluğunun görüşü bu kararı vermede etkili oldu'' dedi.

Ve şöyle devam etti: Meselenin hassasiyeti göz önüne alınarak ve 2016 yılında kabul edilen engelli hakları kanunu dikkate alınarak Hindistan hac komitesinden bu meseleyi incelemelerini  ve  2018'den 2020'ye kadar Hac politikalarını yeniden şekillendirmek için önerilerde bulunmalarını istedi.

Bakanlık sözlerine ekledi "Bu iki milyondan fazla hacı birkaç saat, Mina adlı Arafat'a hacı hareketi bir gecede yapılır bir zaman dilimi içinde Mekke'den Medine'ye hareket ettiği kitlesel bir egzersiz,"  şeklindeki hakim uygulamaya göre 30 yıl boyunca, fiziksel engelli veya belirli hastalıklardan muzdarip kişi Hac gerçekleştirmekten ölmüştür.

Bakanlık, "Mina istasyonundaki kalabalık yönetimi devasa bir sorundur" dedi. "Hacıların yaşamlarının güvenliği ve güvenliği kesinlikle hükümetin asıl meselesidir ve arzulanan kişilerin hac gerçekleştirme hakkını tuhaf bir şekilde reddetmemelidir."

Hükümet, düzenlemenin, damgalama, yangın, kazalar, hastaneye yatış gibi acil durumlar ile ilgili herhangi bir olayla ilgili olayı halletmek için hazırlıklı kalması gerektiğini söyledi.

Mahkemede  engelliler için Hac yasağı politikasına karşı yapılan şikayetler , engelli Müslümanların haklarına karşı açık bir ayrımcılık politikası olarak tanımlanmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.