HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Fahri Oğretmenler Dikkat, O Belge İstenecek
Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde fahri olarak Kuran Kursu Öğretmenliği için il müftülüklerinde yaz dönemi için alımlar başladı.

Kış dönemi süresince görev alanların 28 Mayıs 2018 den itibaren görevlerinin sonlandırılmasıyla  yeni alımlar yapılacağı bir çok il müftülüğünde başlarken, diğer illerin de bu ve önümüzdeki hafta ilanlarını verecekleri bekleniyor.

Geçen yıla kadar sınırlı ve belli evraklar istenirken bu yıl iki önemli evrakta istenilmeye başlandı.

Yaz döneminde cami ve Kuran Kursları ile Milli Eğitime bağlı okullarda ve halk eğitim merkezlerinde görev alacak olan fahri Kur'an-ı Kerim öğretmenliği için istenilecek belgelerin arasında Adli Sicil Kaydı ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği istenecek.

Bunların istenme sebebi olarak müftülüklerden alınacak olan Güvenlik ve Arşiv Araştırma Formunun doldurulması için gerekli olacağı söylendi.

İşte müftülüklerin fahri öğretmen adaylarından isteyecekleri belgeler1. Dilekçe

2. T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdan fotokopisi

3. Adli Sicil Kaydı (Resmi Kurum için)

4. Tüm Aile Fertlerini gösteren (Anne baba ve kardeşleri ) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve açık ikametgah adresleri (Güvenlik ve Arşiv Araştırma Formunun Doldurulabilmesi için)

5. 2016 KPSS (DHBT) sonuç belgesindeki öğrenim durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya kurumca onaylanmış sureti

6.2016 KPSS (DHBT) sonuç belgesi (bilgisayar çıktısı)

7. Varsa Başkanlıkça verilmiş olan hafızlık belgesinin aslı veya kurumca onaylanmış sureti

8. Varsa 4-6 yaş çocuk gelişimi ve eğitimi belgesi

9. Varsa işitme engelli eğitim belgesi


Adli Sicil Kaydı ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır

Adlî Sicil Belgesi internet üzerinden e-Devlet kapısından alınabilmektedir.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında imzalanan protokol kapsamında vatandaşlar, “Adlî Sicil Belgesini” e-Devlet kapısı’ndan alabilmektedirler.

www.turkiye.gov.tr internet adresindeki e-Devlet kapısı’ndan alınan adlî sicil belgeleri üzerinde güvenlik için barkod numaraları bulunmaktadır. e-Devlet kapısı kullanıcıları, bu belgeyi çıktı alarak ilgili kurumlarla paylaşabilirler. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, belge sahibinin T.C. kimlik numarasını ve belge üzerindeki bu barkod numarasını girmek suretiyle adlî sicil belgesinin aslını görüntüleyerek doğrulayabilecektir.

Vatandaşların e-Devlet kapısından alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini doğru olarak girmeleri gerekmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden adlî sicil belgesi alabilmek için e-Devlet kapısının kayıtlı kullanıcısı olmak veya e-imza/m-imza sahibi olmak gerekmektedir. e-Devlet kapısı kullanıcısı olmak için en yakın PTT merkezlerine gidilerek e-Devlet şifresi almak yeterlidir.

Ayrıca Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Felemenkçe ve İspanyolca dillerine tercüme edilmiş adlî sicil belgesi e-Devlet kapısı üzerinden alınabilmektedir.

Adlî sicil belgenizi e-Devlet kapısı üzerinden almak için tıklayınız.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Nüfus kayıt örneği yani bilinen diğer adıyla vukuatlı nüfus kayıt örneği sizin, anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarınızın yani kısaca aile bireylerinin doğum yerini, doğum tarihini liste halinde açık ve anlaşılır bir biçimde eksiksiz olarak gösteren resmi bir belgedir.  Aile bireylerinin de bilgilerinin açıkça bulunduğu için bu belgeye aile nüfus kayıt örneği de denilmektedir.  Açık adres bilgileriniz, evlenmenizin ardından soyadı değişikliğine maruz kalan eşinizin kızlık soyadı, yabancı uyruklu veya çifte vatandaşlığı olanların diğer vatandaşlık bilgileri gibi bilgiler nüfus kayıt örneğinde yer almaktadır.

Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği almak için üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile il veya ilçelerde bulunan Nüfus Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. Bunun için sadece bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğüne gitmenize de gerek yoktur. Herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden çok kolay bir biçimde bu belgeyi çıkarabilirsiniz. Üstelik bu belge için müdürlükte sizden herhangi bir ücret de talep edilmemektedir. Yani tamamen ücretsiz olarak kısa süre içerisinde belgenizi alabilirsiniz.

E-devlet üzerinden de alabilirsiniz

e-devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabilirsiniz. E-devlet üzerinde yeni sunulmaya başlayan bu hizmet ile artık Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeden vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabileceksiniz.

“e-Hizmetler” bağlantısına tıkladıktan sonra gelen listede “Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” altında bulunan “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” bağlantısına tıklayarak ̆ veya Site içi Arama kutusuna “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” yazıp arama tuşuna bastıktan sonra, gelen listedeki “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” bağlantısına tıklayarak veya, tarayıcınızın adres satırına https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.

MAHİHABER / ÖZELHABER
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz