Header Ads

Ganalı Bakan "Ezanı Susturun Kısa Mesajla Haber Verin"
Beterin beteri var derler ya, o mesele.. Türkiye'deki ezan düşmanları dünya üzerinde pek çok ülkede de var. İşte bunlardan biri Gana ve ezan düşmanı Çevre Bakanı.

Gana''da Müslümanların zor günler yaşadığı ülkelerden biri. İbadethaneler üzerindeki baskı, Müslümanların zor günler geçirmesi devam ederken Gana'nın Çevre, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı Kwabena Frimpong-Boateng beyni sulanmışlardan biri.

Gana'nın Çevre, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı Kwabena Frimpong-Boateng tam bir ezan düşmanı . Bu soytarı bakan şimdi tutturmuş ezan yasaklansın imamlar namaz vakitlerini sms yolu ile ya da whatsapp, facebook gibi sosyal medyadan faydalanarak haber versin kararının kesinleşmesi peşinde.

Bu bakan bozuntusuna gömre ezan gürültü kirliliği yapıyormuş.

Şimdi Gana'da belediye yetkilileri, gürültü kirliliğine neden olduğunu iddia ettikleri ezanların susturulması yönünde karar alacak.

Gana'nın Çevre, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı Kwabena Frimpong-Boateng  "Ezanların gürültü kirliliği yaptığı çok açık. Eğer mesele insanları ibadete davet etmek ise, bu pek çok yolla yapılabilir. Mesela ezanla değil Whatssap'la namaza çağırın' dedi.

Bu rezil öneriye Gana hükumetinin de sıcak baktığı söyleniyor

Mahihaber.com'un .Ghanaweb.com edindiği bilgiye göre, Gana Müslümanları bakanın bu önerisine ise tepki gösteriyor, haliyle...

Müslüman gruplar, Kuzeyliler ve Zongos İlgili Gençlik Derneği Gana ve Gana Müslüman Yayın Gazetecileri Derneği, Çevre, Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı, Profesör Kwabena Frimpong Boateng'in bu yöndeki önerisinin ciddiye alınmamasını istiyorlar.

Cep telefonu kullanma oranının sınırlı sayıda olduğu Gana'da herkesin facebook, whatsaap kullanmadığı da öneriye karşı gelenlerin iddiası olurken,

Hristiyanlarının lideri Nora Nsiah, “Müslümanların şafak vaktinde uyanıp megafonlarını kullanarak ibadet etmeye çağrılmalarında yanlış bir şey bulamıyorum, çünkü onlar gibi megafon kullanan Hıristiyan kiliselerimiz var ve onlar da şafak vaktinde ibadete davet ediyorlar” ifadeleri ile Müslümanlara destek verdi.

Müslüman grupların ortak kanaati ise, Bakan'ın sözlerinin, ülkeye gereksiz bir tansiyona neden olduğu yönde..

Grubun Ulusal Koordinatörü ve muhabir Hausa Broadcaster, Alhaji Haiidu Abubakar Galaxy, yaptığı röportajda, Müslümanların geleneksel ibadet yerine namaz kılmaya yönelik metin mesajlarını kullanmayı düşünen bakanın çok yanlış ve gevşek bir konuşma yaptığı yönünde oldu..

Diğer gelişmede, ülkenin baş imamının, ülkedeki Müslümanlara,modern yollarını benimsetmeye yönelik önerileri reddettiğinin bildimesi oldu.

mahihaber.com / Dış haberler servisi

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.