HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Gazze Halkının Yarısı Zengin
Gazze halkının Batı Yaka halkından dört kat daha fakir olduğunu belirten Filistin İstatistik Kurumu: "Gazze Halkının Yarısı Fakir" dedi

Filistin İstatistik Kurumu yayınladığı raporda Gazze halkının yüzde ellisinin geçen seneyi fakirlikle geçirdiğini belirtti.

Filistin halkının ekonomik durumunu gözlemleyen kurum, Gazze halkının %53’ünün fakir olduğunu, Batı Yaka’da ise bu oranın %13,9 civarında seyrettiğini ifade etti.

Çoğu mülteci olan Gazze halkı işgalci İsrail tarafından uygulanan ambargo nedeniyle büyük sıkıntılar çekiyor.

Mahihaber.com'un Filistin Enformasyon Merkezinden edindiği bilgiye göre, Filistin genelinde fakirlik oranı %16,8 iken, 5 kişilik bir ailenin aylık geliri 547 dolar olarak hesaplandı.

Birleşmiş Milletler temiz su sıkıntısı nedeniyle Gazze’nin 2020 yılında yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağı konusunda uyarılarda bulundu.

BM tarafından yayınlanan raporlarda Gazze halkının %80’inin dış yardımlara bağımlı olduğu hatırlatılarak, bölgedeki insanların büyük bir dramla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Bir taraftan Siyonist işgal rejiminin ambargosu, diğer yandan Mısır’ın Rafah kapısını sürekli kapalı tutması ve buradan gıda ve malzemenin girmesine izin vermemesi, diğer taraftan da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın uzlaşı hükümeti üzerinden yaptırımlar uygulaması Gazze’de yaşayan Filistin halkının dayanılmaz ekonomik ve psikolojik sıkıntılar çekmesine neden oluyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz