HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Geçinemiyoruz Diyen İmamlar Milletvekilliğine Koşuyor
Her fırsatta geçinemiyoruz diyerek sosyal haklarının ve maaşlarının düzeltilmesini isteyen din görevlileri Haziran'da yapılacak seçimlerde milletvekili olmak için kesenin ağzını açtı.

Hemen her ilden 24 Haziran milletvekilliği seçimlerde kazanmak için partilerin kapısını çalan din görevlilerinin sayıca fazlalığı dikkat çekmeye başladı.

Milletvekili olmak için en kötü rakamla 70 Bin TL'yi gözden çıkartmak zorunda kalan bir adayın bulunduğu çevre dikkate alındığında 200 - 300 Bin TL'yi gözden çıkartması gerekiyor. Hatta bu rakkamın 500 Bn TL'yi bulabileceğini iddia edenler dahi var.

Müftüden İmama, Kuran Kursu öğreticisinden müezzine kadar bir çok din görevlisi istifalarını vererek partilere koşmaya başladı. Paranın oluk oluk akması gereken süreçte aday adayları aday olma sürecinde keselerini daha fazla açmak zorunda kalacak.

PARTİLERİN KAYIT ÜCRETLERİ

Mahihaber Arge grubunun yaptığı araştırmaya göre, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde aday gösterilecek isimlerin tespiti için yoğun çalışma yürüten siyasi partilerin en geç 7 Mayıs 2018 tarihine kadar aday adayı başvurularını kabul edeceği güne kadar daha bir çok memurun işinden istifa etmesi beklenirken partilerin ilk aday adayların alacakları kayıt ücretleri de şu şekilde belirlendi.

Aday adaylığı için en yüksek ücreti belirleyen parti olan CHP'de kadın, genç ve engellilerden 5 bin lira, diğer aday adaylarından ise 10 bin lira alınacak. Başvuru aidatı dışında müracaat sırasında bin lira dosya ücreti talep edilecek.

AK Parti, adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 6 bin lira, kadın ve genç adaylardan 3 bin lira, engellilerden ise bin lira alıyor.

MHP'de aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru aidatı alınıyor, engelli aday adaylarından başvuru ücreti istenmiyor.

HDP'ye adaylık başvurusunda bulunan erkekler 2 bin 500 lira ödeyecek, kadın, genç ve engellilerden ücret talep edilmeyecek.

İYİ Parti'de milletvekili aday adayı başvuru aidatı olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın ve genç adaylardan 2 bin 500 lira, engelli adaylardan ise bin lira alınacak. Gazi aday adaylarından başvuru ücreti talep edilmeyecek.

BBP'de erkek adaylardan bin lira, kadın adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, engelliler ve şehit yakınlarından ücret talep edilmiyor.

Saadet Partisi'nde, başvuru ücretleri, erkek aday adayları için 3 bin lira, kadın ve genç aday adayları için bin 500 lira olarak belirlendi.

Demokrat Parti'de erkek aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru ücreti alan parti, kadın ve gençlerden ücret talep etmiyor.

Seçime girecek partilerden Hür Dava Partisi'nde ,Vatan Partisi'nde, Bağımsız Türkiye Partisi'nde  milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunanlardan ücret alınmıyor.

Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracak. Emanete yatırılacak para miktarı 13 bin 916 lira olarak belirlendi.

Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 25 Mayıs'a kadar istifalarını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmeleri gerekecek.

MİLLETVEKİLLİĞİ KALIN CÜZDAN GEREKTİRİR

Siyasete girmek, yürek, çevre ve  "kalın bir cüzdan" da gerektiriyor.

Seçileceğiniz kente bol bol hayırlı yatırımlar yapacaksınız; ya da kendinizi seçmene tanıtabilmek, sevdirebilmek ve de bunu oya dönüştürebilmek adına en uzak köyden, en ücra beldeye kadar gezeceksiniz. Öyle otomobilinize atlayıp tek başınıza gitmek olmaz. Yarardan çok zarar getirir. Konvoyla gideceksiniz ki, vatandaş sizi önemsesin...

Eğer size gönül verenler varlıklıysa ne ala... Yoksa tüm otomobillerin benzinini doldurmak, eşlik edenleri yedirip içirmek de sizden. Araçları bayraklarla, afişlerle donatmak, adınızı beyinlere nakşetmek için binlerce broşür bastırmak da bu işin cabası. Gerçi Türk halkı, gittiğiniz her yerde size kuzu çevirmeye kalkışsa da, ya da fakirse gözlemeyle ayran yedirip içirmeden salmasa da, zaman zaman çok katılımlı yemek davetlerine ev sahipliği etmek de var. Hele de adaylığınızı Doğu ve Güneydoğu illerinden koyduysanız sadece siz değil, yedi kuşak akrabanız kesenin ağzını açacak demektir.

Seçim bürosu olarak şöyle ayak altında bir dükkan kiralamak için üç aylık peşin ödeme yapmayı da göze almak gerek. Bir de işi biraz daha büyütüp televizyon ve gazetelere ilan vermeye, video kasetler, CD'ler yaptırmaya kalkışırsanız, propaganda faaliyetlerinize zenginlik katsın diye uçaktan el ilanı atmaya yeltenirseniz fatura iyice kabarır.

Eğer milletvekili olmaya çalıştığınız siyasi parti, sizi pek sever ve ilk üç sıraya koyarsa, o zaman cebinizden çıkacak olan daha da fazla..

Tecrübeli bir milletvekilinden "Bir adayın  seçimde en aşağı yapacağı masraf 10 bin dolardır. O da sadece aday olduğu ili gezip en ucuzundan el ilanı bastırmakla yetinirse... Anket yaptırmaya niyetlenen olursa mesela, sadece o anketin profesyonel bir kuruluş tarafından yapılmasının maliyeti 20 bin dolar civarında. İlk üç sıradan aday olanlar çok daha fazla harcar." dediğini öğreniyoruz

Bolca promosyon, broşür, el ilanı, kitapçıklar, telefon, faks, bilgisayar, İnternet bağlantısı, televizyon, seçim bürosu gelen gidene ikramlar, özel günlerde boy gösterecekse buraya yapılması gerekenler, Video ve CD ile tanıtım yaptırmanın maliyeti, Afişlerle, bayraklarla donatılmış, adayı olunan siyasi partinin seçim müzikleri çalınarak keyifli bir konvoy kurup vatandaşa el sallayıp müsait yerlerde bir-iki kişi ile tokalaşıvereyim demek için önce o araçlara benzini düşünmek gerekiyor

Milletvekili aday adayı olmak için istifa eden bazı Din Görevlileri

Diyarbakır Ulu Cami emekli imam hatibi Mehmet Sait Yaz
İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç
İmam Zeynel Gül
Karacabey İlçe Müftüsü Durmuş AYVAZ
Ceylanpınar Müftüsü Üsame Anlağan
Burdur Bucak ilçe müftüsü İshak Göksel
Yozgat Kuran Kursu Öğreticisi Nuriye Özel
Çanakkale İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Muharrem Hacıkaraahmetoğlu
Hamur İlçe Müftüsü Murat Karancı

Mahihaber Arge
Google Plus'da Paylaş

3 yorum:

 1. Isteyen aday olabilir.herkes aday oluyor göze batmıyor imam aday olunca göze batiyor.yok gecinemeyen imam aday oluyormus sanane kardeşim isteyen olur.

  YanıtlaSil
 2. Muhammet Oğuz2 Mayıs 2018 10:24

  Mahi haber ara ara imam-hatip ler aleyhine haber yapıyor.Mahi haber wep sitesinin sahibi'de bir imam iken neden böyle şeylere tevessül ediyorsunuz.

  YanıtlaSil
 3. Sayın Muhammet Oğuz.. Bizi titizlikle takip eden biri olduğunuz için size teşekkür ediyoruz. Yanlışımızı bildirmenizi de önemle istirham ediyoruz. İmam hatipler aleyhine haber yapmak istemiyoruz ne var ki imam hatiplik makamına zarar verenleri de afişe etmekten geri durmayız. Yüce ve kutsal bir vazife olan mihrap vazifesi değerli olanların varlığı ile olacaktır. Orası peygamber makamıdır. Lekeleyenlerin , mana anlamında zarar verenlerin karşısındayız. Doğru olanı haber yapmak misyonumuz. Haberlerimizde hatır gönül gözetirsek habercilik değil yalakalık yapmış oluruz. Bilirisnizki,haksızlık karşısında susan iblistir. Bir haberi yaparken de araştırdığımızı farklı kaynaklardan doğruladığımızı bilmenizi isteriz.. Gönül ister ki Diyanet camiasının güzelliklerinden bahsedelim ama olmuyor işte.. Bu arada Diyanet çalışanı değiliz. Kurumlarla bağlantımız yoktur. Gazeteciyiz. Sizlerden de güzel haberler bekleriz. Saygılarımızla Bilginize...
  http://www.mahihaber.com/p/hakkmzda.html

  YanıtlaSil

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz