mahihaber Göz Damlaları Hangi Saat Aralığında Kullanılmalı - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Göz Damlaları Hangi Saat Aralığında Kullanılmalı
Göz damlalarının yanlış kullanımı, hem körlüğe hem de tedavi süreçlerinin uzamasına neden olabiliyor.

Göz damlası kullanımının doğru yapılması, ilaçtan en yüksek miktarda fayda sağlanması bakımından önemlidir. Tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, doktorunuzun verdiği reçeteye tam olarak bağlı kalmalısınız. Doğru ilacı, doğru zamanda ve doğru miktarda almanız, en az doktorunuzun teşhisi kadar önemlidir.

Göz yapısı gereği, göz yaşı ve benzeri sıvıları, uzun süre barındırmaz ve genize gönderir. Göz damlalarının da yanlış damlatılması ile ilaç yeterince göz içinde durmayacak ve yeterli etkiyi gösteremeden göz yaşı kanalları ile burun arkasından genize akacaktır.

"Göz damlaları uygulama saatleri, son kullanma tarihleri, damlaların günde kaç defa uygulandığı gibi faktörlere dikkat etmek gerekir. Göz damlalarını mikroplardan uzak tutmak gerekir. Göz damlalarını damlatmadan önce eller sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Damla, başın arkaya doğru eğip ve gözün alt kapağını hafifçe aşağı doğru çekilmesiyle oluşan cebe damlatılır. Etkili tedavi için damlanın gözün içine tam olarak girmesi ve damla uyguladıktan sonra bir süre gözün açık bırakılması gerekir. Hangi göz damlası olursa olsun her damladan bir adet damlanın gözün içine girmesi yeterlidir. Eğer birden fazla göz damlası kullanılıyorsa damlalar arasında en az beş dakika süre olmalıdır."

Göz damlalarının kullanma aralığı en az 12 saat olmalıdır. Günde iki kez damlatılması gereken damlanın arasındaki bu eşitlik göz sağlığı için önemli bir zaman aralığıdır. Suni göz yaşı damlaları hariç kortizonlu göz damlalarını damlatırken dahi 2-3. damla risk olarak derin tesirler bırakabilir.

Göze bir damla konması gereken ilacın ikincisinin ters tepki yapacağı asla unutulmamalıdır. 

Göz damlasının en uygun saatleri sabah kalkınca erken saatte sabah 8 -10  ve akşam yatmadan bir iki saat önce yani saat 8 - 10 gibi bir zaman aralığı uygun denilmektedir. Uyumak üzere yatağa uzandığınızda gözlerinize damla damlatmamaya çok özen göstermelisiniz.

Damlayı damlattığınız saati kaçırdınız ya da unuttuysanız unuttuğunuz anda dökünüz. Ancak yine de şunu iyi bilmelisiniz ki iki damla arasını 10-12 saatten az olmamalıdır

gözegeldik haber 

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder