mahihaber Hastane Enfeksiyonları - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hastane Enfeksiyonları
Hastane Enfeksiyonları Çeşitleri ve Tedavisi

Hastaneye enfeksiyon dışında yatan hastanın, yatışının üzerinden 36-48 saat sonrası gelişen enfeksiyonlar genellikle hastane enfeksiyonlarıdır. Hastane enfeksiyonları hastanın yatış süresini uzatır.

Hastane enfeksiyonları bazen de hastanın taburcu olmasının ardından gelişir ve tedavisi için tekrar hastaneye yatması gerekmektedir.

Cerrahi Alan Enfeksiyonları (CAE)

Ülkemizde yapılan ameliyatlar son 10 yılda yaklaşık olarak 3 kat artış göstermiştir. Bunun sonucundan ameliyat sonrası gelişebilecek enfeksiyon sayılarında artış olmuştur. Cerrahi alan enfeksiyonları (ameliyat sonrası gelişen enfeksiyonlar) ülkemizde üçüncü sıklıkla görülen hastane enfeksiyonudur.

Kalp ameliyatı sonrası enfeksiyon

Kalp ameliyatları sonrası  hastaların bağışıklık sistemi düşer. Hastaların ileri yaş oluşu, ek hastalıkları savunma sistemini etkilemektedir. Bu durum ameliyat yerinde oluşabilecek enfeksiyonu etkilemektedir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonları önlememenin basit yöntemleri mevcuttur. Bunların en önemli ve etkilisi el hijyeni kurallarına uymaktır. Hastanın pansumanı ve yara bakımı esnasında el hijyeni kurallarına uyulmalıdır. Yara bakımı iyi yapılmalıdır. Hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Hastanın öz bakımı iyi olmalıdır. Özellikle hastane enfeksiyonları açısından dikkatli olunmalı ve hekimin uygun gördüğü vakitte taburculuk işlemi yapılmalıdır. Çünkü hastanede kalış süresi uzadıkça hastane enfeksiyonu oluşması açısından risk oluşturmaktadır. Bazı hastalar  hastanede uzun yatışın daha güvenli olduğunu öngörerek yatış sürelerini uzatma talebinde bulunabilirler fakat bu ameliyat sonrası gelişebilecek bir hastane enfeksiyonu için risk oluşturmaktadır. Hasta ve yakınlarının da hasta ziyaretlerini kısa tutmaları önemlidir. Tüm bu kurallara uyulması halinde dahi bazı durumlarda ameliyat yerinde enfeksiyon gelişebilmektedir.

Enfeksiyon geliştiğinde ameliyat yerinde kızarıklık, kötü kokulu bir akıntı, ameliyat dikişlerinde ayrılma, hasta da ateş gibi belirtiler olabilir. Böyle bir durum geliştiğinde hasta hemen hekime başvurmalı ve enfeksiyon tedavisi verilmelidir.

Sezaryen sonrası enfeksiyon

Sezaryen ameliyatları sıklığı günümüzde oldukça artmıştır. Ameliyatların sıklığının artması eşlik edebilecek komplikasyonların görülme oranını da artırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de sezaryen sonrası gelişebilecek enfeksiyonlardır. Daha önce bahsedildiği gibi el hijyeni kurallarına uyulmalıdır. mutlaka iyi bir yara bakımı yapılmalı kişinin öz bakımına beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Sezaryen ameliyatı sonrası kesi yerinde akıntı olması, kızarıklık olması dikişlerin ayrılması enfeksiyon gelişimi hakkında uyarıcı olmalıdır. Bu gibi durumda hemen ameliyat yapan doktora başvurulması gerekmektedir. Enfeksiyonun ciddiyetine göre tekrar bir ameliyat gerekebilir. Enfeksiyon tedavisi uygun antibiyotikler kullanılmaktadır.

Sünnet sonrası enfeksiyon

Sünnet ülkemizde sıklıkla yapılan bir ameliyattır. Sünnet sonrası yara bakımına ve hijyene dikkat edilmelidir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda kesi yerinde kızarıklık, yara yerinde akıntı, şişlik, idrar yaparken zorlanma, ağrı olabilir. Bu bulgular geliştiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Enfeksiyon tedavisi verilmelidir.

Diz (kalça) protez ameliyatları sonrasında enfeksiyon

Diz ameliyatları sonrasında takılan protez enfeksiyon kapabilmektedir. Protez enfeksiyonlarının tedavisi oldukça zor ve uzundur. Hastanın ileri yaşı, ek hastalıkları (şeker hastalığı gibi) göz önüne alındığında bu durum oldukça zorlaşmaktadır.

Protez enfeksiyonu bir çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Bunları sınıflandıracak olursak hastaya bağlı olan sebepler, doktora bağlı sebepler, ameliyata bağlı sebepler olarak adlandırabiliriz. Hastanın yaşının ileri olması, ek hastalıklarının olması, sigara kullanımı, kötü hijyen hasta kaynaklı sebepler arasında sayılabilir. Doktor ve sağlık çalışanı ilişkili nedenlere baktığımızda; el hijyeni kurallarına uymama, kötü ameliyat şartları, ameliyat odasının havalandırmasının iyi olmaması gibi nedenler sayılabilir. Ameliyatın şekli, süresi de enfeksiyon üzerine etkilidir. Diz ameliyatı sonrası protez enfeksiyonu geliştiğinde hastanın durumuna  göre tedavi değişebilmektedir. Protez enfeksiyonunun belirtileri bazen sadece o bölgede ağrı olabilmektedir. Ameliyat sonrası o bölgede kızarıklık, akıntı şişlik eklemde yeni gelişen hareket kısıtlılığı da diğer belirtilerdir.

Protez enfeksiyonlarının tedavisi zor ve uzundur.  Bazı durumlarda protezin çıkarılarak hastanın uzun süre antibiyotik alması gerekebilmektedir. Ameliyat alanı temizlendikten sonra protez tekrar takılır. Fakat bu süreçte hasta yatağa bağımlı olacağından çok zor bir süreçtir. Bazı durumlarda ise protez çıkarılmadan antibiyotik kullanılabilir  veya protez aynı seansta değiştirilebilir. Fakat bu gibi tedavilerde tedaviyi sonuçlandırmak oldukça zordur.

Kalp pili ameliyatı sonrası enfeksiyon

Kalp pili kalbin ritminin bozulduğu, yavaş çalıştığı durumlarda takılan elektronik cihazlardır. Kalp pili vücuda yerleştirilen ve bazı durumlarda kalıcı olarak kalabilen cihazlardır. Pilin takılması esnasında gerekli önlemler alınmaz ise enfekte olabilir. Pil enfeksiyonu olması durumunda  ameliyattan  sonra pil takılan yerde kızarıklık akıntı olabilir yada hiç bulgu vermeden hasta sadece ateş  şikayeti ile doktora başvurabilir. Uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

viralenfeksiyon.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder