HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İmam 10 Yıldır Peştemal Üretip, SatıyorRize’nin İkizdere İlçesi Kama Köyü Camii’nde 25 yıldır imamlık yapan Muhammed Saka, 10 yıldır köyün gençlerine feretiko öğreterek unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği canlandırmaya çalışıyor.

Saka’yı köyündeki feretiko tezgahının başında ziyaret eden İkizdere Kaymakamı Adem Topaca imamın namaz kıldırmadığı saatler dışındaki zamanını örnek olması gereken bir çalışma ile değerlendirdiğini dile getirdi.

Ticaret Yapan İmama Kaymakamdan Övgü

İmamın köyün gençlerine feretiko dokumayı öğreterek unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği de canlandırmaya çalıştığını dile getiren Topaca “Bu İmam arkadaşımız çalışkanlığı ve azmi ile herkese örnek olmalı. Namaz kıldırdığı saatler dışındaki zamanını boş geçirmiyor. Hem aile ekonomisine hem köyüne ve yöresine önemli sosyal ve maddi katkılarda bulunuyor. Cami imamı olarak kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu feretiko tezgahında 10 yıldır peştamal kumaşından Karadeniz keşanı, Cimil peştamalı, masa örtüsü, sehpa örtüsü, çarşaf gibi dokumalar yapıyor. Aynı zamanda bu sanatın yok olmaması için gençlere de ders vermekte. Yaklaşık 15 dakikada 1 metre dokuyabilen İmamımız Muhammet Saka sanatını severek yapmakta ve ailece yok olmaması için gayret etmektedir. Kendilerini kutluyorum. Yöresel el sanatı olarak her konuda kendilerine yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı.

Feretiko ( Rize Bezi ) Nedir
Rize yöresinin geleneksel dokumalarından olan Feretiko; sağlam, dogal yapısı, şık görünümü ile yöreye özgü sanat anlayışını bünyesinde barındırır. Kökü 15 yy kadar uzanmakta olan günümüze kadar icra edilen ve yaşatılan geleneksel el sanatıdır.

Kendir ipinden el tezgahında dokunan Rize Bezi(Feretiko) dokuma Bezayağı örgü şekli ile örülür. Dogal kendir ve pamuk ipliklerinden dokunan yöresel bir üründür. Bir metre kare düz Feretikoda yaklaşık 150 grdır. Ketene nispeten ince ve dört kat daha sağlamdır. Uzun süre saklanılabilen bir üründür. Hammaddesi olan kendir lifleri nedeniyle kokusu kurutulmuş ot gibidir. Bu koku bezin hiçbir kimyasal süreçten geçmediğinin kanıtıdır.Tamamen doğaldır.  İç ve dış giyim, aksesuar süsleme olarak değerlendirilir. Giyim ürünü olarak kullanılan "Feretiko" uzmanlar tarafından "Sağlık Deposu" olarak nitelendiriliyor.En büyük özelliği klima görevi yaparak soğuk ortamda vucudu sıcak tutması, sıcak ortamda ise serin tutmasıdır.

Günümüzde bezin hammaddesi dışarıdan ithal edilerek bölgemizde üretimin sürekliliği sağlanmıştır.Yöremizde büyük bir geçim kaynağı haline gelerek unutulmaya yüz tutmuş bu gelenek terkardan canlandırılmıştır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz