mahihaber İmama Hatırlatın, Namazgahlar Spor Salonu Değildir - Mahihaber
HADİSLERDEN

İmama Hatırlatın, Namazgahlar Spor Salonu Değildir
Bazı cami görevlilerinin hangi akla hizmet amacıyla yaptıkları pek bilinemeyen bazı faaliyetleri akla izana sığmıyor. Bir zamanlar çocuk parkına çevrilen camilerin namaz kılma alanları tepki çekmiş, giderek bu tür faaliyetler azalmaya başladı. Bu kez de sportif faaliyetlerin alanlarına döndürülen camiler medyada yer almaya başladı.

Bir maneviyatı olan, manevi huzurun arandığı yerlerden biri olması gereken camilerin namaz kılınan alanlarının sözde çocukları sosyal etkinliklere, spor yapmaya alıştırmak amacıyla kullanılması dine diyanete sığmayan davranış olarak bilinmektedir.

İşte bunlardan biri de Edirne'de ortaya çıktı.

Medyatik olmak, bazı çevrelerin gözüne girmek amaçlı olmak isteyen bir imam cami alanını spor salonuna çevirdi. Çocuklara tekvando antrenörü de tutarak dövüş sanatını öğretmeye başladığını Türkiye'nin en büyük devlet ajansı olan Anadolu Ajansı vasıtasıyla da duyurmak istemiş.

Ajansın haberine göre, Edirne'deki Muradiye Camisi'nin imamı, Menzilahır Mahallesi'ndeki çocukların, akşam ile yatsı namazları arasında, tekvando öğrenmelerini, matematik, güzel ahlak ve din dersleri almalarını sağlıyor.

Menzilahır Mahallesi'nde geçen yıl 12 yaşındaki bir çocuğun arkadaşını silahla vurarak öldürmesinden etkilenen Muradiye Camisi imamı Erkan Öztoprak, çocukları, bu tür olaylardan uzaklaşmaları ve sosyal hayata entegre olmalarını sağlamak için "spor şemsiyesi" altında tarihi camide bir araya getirdi.

Öztoprak ve tekvando antrenörü Alper Örs, haftanın 5 günü camide akşam namazından yatsı namazına kadar çoğunluğu Roman olan dezavantajlı çocuklara tekvando, matematik, güzel ahlak ve dini bilgiler dersleri veriyor.

Spor Yapacak Alan Bulamamışlar

İmamın , yaptığı açıklama ile camileri nasıl basit bir yer gösterme fikri içerisinde olduğunu yaptığı izahla ortaya çıktığı açıklamasının devamında, Camilerin sadece ibadet etme ve namaz kılma yeri olmadığını insanlara göstermek istediklerini ifade eden Öztoprak, "Bu mahallede yaşayan çocuklarımızın suça itilmemesi, kendi başlarına sokaklarda nahoş hareketlerde bulunmaması için tekvando eğitmeni Alper kardeşimle çocukları topladık ve çalışmak için bir yer aradık. O yeri bulamayınca aklımıza cami geldi." dedi.

Öztoprak, camide çocuklara tekvando, matematik, güzel ahlak, ve din dersleri vermeye karar verdiklerini anlatarak, "Müftülüğümüz ve cemaatimiz bize destek verdi. Çocuklarımız bize cumartesiden çarşambaya kadar 5 gün geliyor. Cumartesi günü matematik ve din dersi var. Bunun yanında Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aliço Güreş Eğitim Merkezi'nde tekvando eğitimine götürüyoruz çocukları. Orada antrenman yapıyorlar. Tekvando antrenmanını her gün yapıyoruz. Diğer dersleri günlere bölerek gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Öztoprak ve tekvando antrenörü Alper Örs, haftanın 5 günü camide akşam namazından yatsı namazına kadar çoğunluğu Roman olan dezavantajlı çocuklara tekvando, matematik, güzel ahlak ve dini bilgiler dersleri verildiğini söyledi.

Cemaat Ne Dedi..

Mahihaber.com'un Menzilahir Camii çıkışında düşüncelerini öğrenmek istediği vatandaşlar ise akşam ve yatsı arasında yapılan bu sporların kendilerinde camiye girme hevesinden uzaklaştırdıklarını söyleyerek, akşam ve yatsı arası dar vakit. Bazılarımız akşam namazı sonrası çıkmak istemiyor. Nazaz kılmak, tesbih çekmek istiyoruz. Çocukların gürültüsünden dışarı çıkmak zorunda kalıyoruz. Bir şey söylesek tepki alacağız. Oysa camiler kutsaldır, ibadet yeridir. Çocuk camiye gelecekse cami adabını da öğrenmeli bence. Orada sessiz olması gerektiğini, cemaatin düzenini bozmaması gerektiğini, cemaatle birlikte hareket etmenin önemini öğrenmeli. İbadet edilirken ibadete katılmalı, bilir bilmez büyükleri taklit etmeli.

İslam Alimleri Ne Diyor

Camide dünya kelâmı konuşmak bile caiz değildir. Dünya kelâmı konuşmak, gülmek, şakalaşmak sevapları yok eder. Nerde kaldı ki, tenis veya başka oyunlar oynansın! İki hadis-i şerif: (Mescitte dünya kelamı söyleyenin ağzından kötü bir koku çıkar. Melekler, “Ya Rabbi, bu kulun mescitte söylediği kelamdan dolayı, ağzından çıkan fena koku bizleri rahatsız ediyor” derler. Hak teâlâ da buyurur ki: “İzzetim celalim hakkı için, onlara büyük bela veririm.”) [Ey Oğul İlm.]

Mescidde dini değer eğitimi caiz iken karate vb spor türlerinin tanıtıcı eğitiminin yapılması caiz değildir. Bu gün her spor türünün kendine özgü salon ve benzer ihtiyaçlarına uygun alanlar şehirlerde vardır. Çocukları camiye sokmak için bilardo, tenis masası vb alet edevatın camiye sokulması, kesinlikle cami adabına aykırıdır. İslam değerleriyle ölçüşmez bir davranıştır. Diyanet işleri başkanlığının spor bakanlığıyla bu tür etkinlikler için anlaşma yapması İslami değerlere yapılan büyük bir saygısızlıktır. Bu olaydan sorumlu olanların ve yanlış uygulamalara ortam oluşturup izin verenlerin bundan men edilmeleri ve İslam camiasından özür dilenilmesi gerekir. Çocuklarımızı camiye alıştırıyoruz gibi bir bahaneyle bu tür şeylerin camilerde yapılması geçersiz, dini açıdan tutarsız, dindarlık açısından da utanç vericidir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder