HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İmamdan Camileri Zorda Bırakacak Suçlama
İstanbul'daki Yavuz Sultan Selim Camii Hocası Abdullah Kılıç, cami elektriğini kesen BEDAŞ hakkında basına yaptığı açıklamada adeta diğer camileri de zan altında bırakacak sözler sarf etmesi tepki çekti

Haber sitemizde de YeniŞafak kaynaklı "Selatin Caminin Elektriğini Kesitler, Hem de İstanbul'da " başlığı altında yayınlanan İstanbul'daki Yavuz Sultan Selim Camiinin elektriğinin borcundan dolayı ihbarsız kesilmesi üzerine açıklamaları bulunan cami imamı  Abdullah Kılıç, BEDAŞ'ı suçlarken diğer camilerin imamlarını ve dernek başkanlarını da suçlayan açıklaması ile tepki çekti.

Elektrik faturasının belli bir sınırı geçmesi üzerine elektrik şirketleri özelleştirildikten sonra sorgusuz sualsiz elektrikleri kesiyor.

Onlarca ev ve iş yerinin elektriği bu şekilde kesilmiş binlerce insan mağduriyet yaşamış durumda iken cami imamı ısınma ile ilgili elektrik sarfiyatından kaynaklanan faturayı ödememiş olması yüzünden elektriğinin haksız olarak kesildiği iddiasında idi.

İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Cami’nin biriken elektrik borcu yüzünden elektriği kesilmesi üzerine basına açıklama yapan imam Abdullah Kılıç sözleri arasında "Bazı camiler ısınma ve benzer tüketimlerini de devletin ödediği sayaca aktarsa da, biz böyle bir yöntem tercih etmedik." diyerek bir çok caminin ısıtma gideriyle ilgili sayaç bağlantısını aydınlatma sayacına bağladığını sözlerine ekleyerek, usulsüz kullanım yaptıklarını ima etmiş oldu.

ELEKTRİK KURUMU DENETLEME YAPAR MI ?

Haberi okuyan bir çok cami görevlisi meslektaşlarının bu sözlerine tepki gösterirken, elektrik kurumunun tüm camilerdeki sayaç bağlantılarını denetimden geçirme kararı alarak, bu şekilde usulsüz kullanım yapan camileri tespit etmek için harekete geçeceği endişesi belirdi.

Bilindiği gibi, Camilerde aydınlatma ve ısınma olarak iki ayrı elektrik sayacı bulunması şart koşuluyor. Aydınlatma giderinin 100 kilovat saatlik kısmı devlet tarafından karşılanırken; temizlik, ısınma ve ses cihazları için kullanılan prizlerin elektrik sayacının faturası ise genellikle cami yaptırma ve yaşatma dernekleri tarafından ödeniyor. Dernek yönetimi gelen yüklü faturaları ödemek için cami cemaatinin yardımına ihtiyaç duyuyor.

İMAMIN GAFI

Aydınlatmaya ilişkin hattın ayrı bir sayaç üzerinden kaydedildiğini anlatan Yavuz Selim Cami imamı Kılıç, YeniŞafak'a yaptığı açıklamada şunları söylemişti.

"Aydınlatmanın dışında kalan, camilerdeki yerden ısıtma sistemi ve benzer diğer tüketimler de ikinci bir sayaç üzerinden faturalandırılıyor.

Bazı camiler ısınma ve benzer tüketimlerini de devletin ödediği sayaca aktarsa da, biz böyle bir yöntem tercih etmedik. Camimiz yerden ısıtmalı. Bu nedenle ayrı bir sayacı var ve borçtan dolayı kesinti bu sayaç üzerinden yapılıyor. Tabi bu kesinti mağduriyeti de beraberinde getiriyor."

İlişkili Haber

"Selatin Caminin Elektriğini Kesitler, Hem de İstanbul'da "
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz