mahihaber Kalp Kapakçık Enfeksiyonları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kalp Kapakçık Enfeksiyonları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Kalp kapakçıklarında oluşan iltihaplar genel olarak ağır ilerler ve bu rahatsızlığa neden olan bakterilerin yapısına bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkarırlar.

Sık bir şekilde rastlanılmakta olan kalp kapakçığı enfeksiyonları; kalp kasında bulunan boşlukların iç yüzey kısmını çevrelemekte olan endokard  ismi verilen tabakanın herhangi bir bölümünü etkileyen iltihaplardır. Bu iltihaplardan en yoğun etkilenen kalp kapakçıklarıdır. Kalp kapakçığı enfeksiyonları hayati tehlikeler doğuran, hastanın ölümüne kadar giden bir yolda ilerleyen ciddi bir rahatsızlıktır. Genellikle bakterilere bağlı olarak oluşan bu sorun nadir durumlarda mantarlardan kaynaklanmaktadır.

Kan yapısında normal olarak bakteri bulunmamaktadır. Kalp kapakçık enfeksiyonu sorunu olan hastaların kanında bakterilere veya iltihaba rastlanılabilmektedir.  Bu rahatsızlığın nedeni bazı durumlarda sıradan bir diş fırçalaması bile olabilmektedir. Kana karışabilecek enfeksiyon her şekilde oluşabilir. Normal ve sağlıklı bir insanda kana karışan bu bakteriler vücutta bulunan bağışıklık sistemi devreye girerek bu sistem tarafında yok edilmektedir.

Fakat çok sık olmasa da bazı durumlarda kana karışan bu bakteriler; bağışıklık sistemi tarafından yok edilemeden kan hücreleri vasıtasıyla veya kan pıhtısı aracılığıyla vejetasyon olarak adlandırılan hareket eden kitleler oluşturarak; kapakçıklarının açılıp kapanmasını etkiler. Yerleştikleri kapakları zedeleyerek; hastalarda kalıcı büyük hasarlar oluşmasına neden olabilirler.

Zamanında fark edilip önlem alınarak tedaviye başlanmadığı durumlarda kapak iltihapları; kapakların zedelenerek hasar görmesine bağlı bir şekilde gündeme gelen kalp yetmezliği ve sonrasında hastanın hayatını yitirmesine neden olabilmektedir. Kalp kasında oluşan bu iltihaplar; kalp boşluklarına yayılan kitlelerden kopma ihtimali olan parçalar aynı zamanda vücudun farklı kesimlerine yayılırsa; iltihap bütün vücuda yayılabilmesine, atardamarların tıkanmasına hatta felç veya böbrek yetmezliği gibi sorunlara kaynak olabilme ihtimali oldukça fazladır.

Belirtileri

Kalp kapakçığında ortaya çıkan enfeksiyonların belirtileri tek başına bu rahatsızlığın belirtisi kabul edilememektedir. Bu durumların sürekli olması sonucunda gidilen doktor muayenesi ve yapılan testler ışığında hastalığa kesin tanı konulabilmektedir.

Bu konuda rahatsızlığı olan kişilerin bazılarında oluşan enfeksiyon ağır bir şekilde gelişmesine bağlı kapak iltihabının belirtileri haftalar hatta aylar sonunda ortaya çıkabilmektedir.  Bazı durumlarda ise belirti ve bulgular hızlı bir şekilde kendini gösterir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gündeme gelen bu rahatsızlığı kesin olarak tanısını koymak çok kolay olmamaktadır. Bu rahatsızlıkların belirtileri gündeme gelen bakterinin tipine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Bilhassa kalp rahatsızlıkları olan kişilerin bu sorun karşısında mutlaka gerekli olan önlemi alması gerekmektedir. Genel olarak kalp kasının sol bölümünü etkilemekte olan endokrdite bağlı olarak kol veya bacaklar, beyin, dalak, karaciğerler ve böbrekler; bazı durumlardaysa damarlarda tıkanmalara yol açabilmektedir.

Kapakçık enfeksiyonlarının en yaygın şekilde gözlemlenen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Sürekli yorgunluk, halsizlik, bitkinlik hissedilmesi
Yüksek dereceli ateşlenmeler
Kendini kötü hissetme
Solgun görünme
Kalp yetmezliği
Ani bir şekilde kilo verilmesi
Eklem ağrıları
Üşüme ve titremeler
Dalak büyümeleri
Kas ağrıları
Nefes alıp vermede yaşanan sıkıntılar
Kalpten gelen üfürüm şeklindeki hırıltılar, anormal sesler
Terlemeler
Nedenleri
Endokardit rahatsızlıklar; kalp kasında yer alan enfeksiyonlara bağlı olarak gündeme gelmektedir. Kalp kasında yer almakta olan endotel tabakada mikrobik bir enfeksiyon oluşumu önemli bir sağlık problemi olmaktadır. Kalp kapakçığı enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olan pek çok kaynak bulunmaktadır. Kapakçık enfeksiyonlarının en sık rastlanılan nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp romatizmasına bağlı olarak oluşan nöbetler

Patolojik olarak oluşan hasarlar
Kana karışan bakteriler
Kalp kapakçık rahatsızlıkları
Kalp ritimlerinde meydana gelen bozukluklar
Diş eti hastalıkları
Kalp kasında yer alan endotel tabakasının hasar görerek altında bulunan kollejenin ortaya çıkması
Daha önce ameliyat olarak protez kapak taktırılmsı
Damar içi encekte edilerek kullanılan ilaçlar
Hipertrfik kardiyomiyopati
AIDS gibi bağışıklık sisteminin etkilenmesine neden olan rahatsızlıklar
Doğuştan gelen kapak rahatsızlıklarına bağlı etkenler
Diş fırçalamaları
Cerrahi bir operasyon sonrasında veya diş çekimin arkasından kana bakteri karışmasına bağlı olarak oluşan bakteriyel enfeksiyonlar
Uygulanan Tedavi Yöntemleri
Vücutta oluşan enfeksiyonlar nasıl önlenebilirse; kalp kapakçığına yerleşmiş bulunan enfeksiyonların da tedavi edilmesi veya önlenmesi mümkün olmaktadır. İlaç tedavisi bu konuda yapılacak olan tedavi yöntemleri arasında ilk aşama olarak kabul edilir. Antibiyotiklerle başlanan bu tedavilerin yeterli olmadığı, enfeksiyon sorunun önüne geçemediği durumlarda kapakların değiştirilmesine veya hasarın temizlenerek onarılmasına gerek duyula bilmektedir.

Kalp Kapakçık Enfeksiyonları

Endokardit olarak da isimlendirilen kapak iltihapları şüphesi oluşur oluşmaz antibiyotik tedavisi hemen başlanmalıdır. Bu tedavinin amacı hem korunma hem de profilaksi amacını taşımaktadır.  Antibiyotik tedavisi hastada ortalama olarak dört ile altı hafta arasında uygulanmalıdır. Tedavinin tam olarak şeklini o an kapağa yerleşmiş olan bakterilere etken olabilmesi belirler.

kalpritmi.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder