mahihaber Kalpte Kaçak Belirtileri - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kalpte Kaçak Belirtileri
Kalp Kapağında Kaçak Belirtileri

En yaygın görülen kalp hastaları arasında yer alan kalp kapağı kaçağı, genellikle kalp kapak yetmezliği nedeniyle ortaya çıkar. Kalp kaçağı, özellikle kalbin sol tarafındaki kapakçıkları daha fazla etkiler. Mitral kapak ve aort kapakçıklarının doğuştan iki yapraklı olması ya da tam kapanamaması nedeniyle kalpte kaçak oluşur.

Kalp kapağında kaçak olması, erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Bununla birlikte hastalar çabuk yorulma, halsizlik veya nefes darlığı gibi şikayetlerini önemsemeyebilir. En yaygın görülen kalp kaçak belirtileri şöyledir:

Basit işler yaparken bile yorulma,
Yeterince dinlenilen zamanlarda bile halsiz hissetme,
Hareket halinde ya da dinlenme sırasında ortaya çıkan çarpıntı,
Kalpte ritim bozuklukları,
Bacaklarda ödem oluşumu ve şişlik,
Solunum sırasında zorlanma, nefes darlığı şikayetleri,
Geçmeyen kuru öksürük,
Emboli oluşumu,
Gerekli tedavinin yapılmaması durumunda felç
Kalp kapağında kaçak, temiz kanın yeniden akciğere gönderilmesine neden olduğu için akciğer büyümesine de sebebiyet verebilir. Kalpte kaçak belirtileri görülen hastaların gecikmeden kalp ve damar hastalıkları uzmanına gitmeleri önemlidir. Kalp kaçağı, minimal invaziv yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir sorundur. Ancak kalp kaçağı tedavisi geciktirilirse hayati tehlikeye varabilecek risklere neden olabilir.

Kalpte Kaçak Neden Olur?

Kalpte kaçak oluşması, genellikle kalp kapakçığının doğuştan iki yapraklı olmasıdır. Bununla birlikte kalp kapakçığının tam kapanamaması da kalpte kaçak oluşumuna neden olabilir. Kalp kapağında kaçak oluşumu, bazı durumlarda ilaç ile tedavi edilebilir. Hastanın kalbindeki kaçak düzeyine ve hastanın yaşadığı belirtilere bağlı olarak cerrahi yöntemler dışında tedaviler uygulanabilir. Ancak kalpte kaçak sorununun kesin tedavisi için en doğru yöntem ameliyattır.

Kapalı Kalp Kapağı Ameliyatı

Kapalı kapağı ameliyatı, hastanın kalbi durdurulmadan ve göğüs kemiği kesilmeden yapıldığı için, klasik cerrahi yöntemlerine kıyasla daha düşük risk taşır. Koltuk altı kalp ameliyatı, kalp kapağı tamiri ve kalp kapakçık değişimi için yapılabilir.

Kalp Kapakçık Tamiri

Hastanın kalp kapakçığının tam olarak kapanmaması durumunda, kalp kapakçık tamiri için minimal invaziv yöntemler ile ameliyat yapılabilir. Kalp kapakçık onarımı sonrasında, hastaların yorgunluk, ritim bozukluğu ve nefes darlığı gibi şikayetleri sona erer. Kalp kapakçığı onarımı yapıldıktan sonra hastalar düzenli olarak takip edilir.

Kalp Kapakçık Değişimi:

Kalpte kaçak belirtileri görülen hastaların kalp kapakçık tamiri ile tedavi edilemeyeceği durumlarda, kalp kapakçık değişimi yapılır. Kalp kapakçığı değişimi, koltuk altı kapalı kalp ameliyatı ile hastanın göğüs kemiği açılmadan yapılabilir. Böylece hastalar taburcu edildikten kısa süre sonra gündelik işlerini yapmaya başlayabilir.

koltukaltikalpameliyati.net
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder