mahihaber Mescidi Nebevi'de Bu Manzaralar Artık Olmayacak - Mahihaber
HADİSLERDEN

Mescidi Nebevi'de Bu Manzaralar Artık Olmayacak
Her yıl Ramazan ayında Mescidi Nebevide itikafa girmek milyonlarca Müslümanın hayali.

Ve geneli Hindistan, Pakistan, Afganistan ve Afrika ülkelerinden gelen, otel ya da evlerde kalma imkanı olmayanların hem barınma hem de itikaf amaçlı doldurdukları Mescidi Nebevi'ye bu yıl kısıtlama getirildi.

Mahihaber'in Suudi takipçisinden edindiği bilgiye göre, bu yıl ki Ramazan ayında itikaf için Mescidi Nebevi'ye gelenler cami içerisinde değil en üst kattaki alanda bu ibadetlerini yapacaklar.

Peygamber Efendimiz aleyhisselam'ın kabri şerifinin de bulunduğu camide Ramazan ayı boyunca Itikaf yapmak isteyenlere herhangi bir engel söz konusu olmamaktaydı. Ne var ki hem itikaf amaçlı hem barınma amaçlı camiyi dolduranların darmadağınık ve hijyenden uzak bir şekilde burayı otel gibi kullanmaları tepkilere neden oluyordu.Normal ibadet etmek, Kur'an-ı kerim okumak maksadıyla camiye gelenlere ve binlerce umrecinin rahatlıkla girmesine engel olan bu durum için Suudi Hükumeti bu yıl önlem alarak bu rahatsızlık verici manzarayı ve işgali ortadan kaldırmaya karar verdi.

Mahihaber'in edindiği bilgiye göre, bu yıl Mayıs ayı ortasında başlayacak ve Haziran ortalarına kadar sürecek olan Ramazan ayında, itikaf yapmak isteyenlerin bu görevlerini sadece Mescidi Nebevi'nin çatısında yapılabileceği açıklandı.

Hac Komitesinin başkanlarından Prens Faysal Bin Salman, komitenin caminin çatısı ile ilgili düzenlemeleri yapma ve caminin zemin katını sadece namaz için tahsis etme tavsiyesini onayladı.

Medine'deki komitenin toplantısına başkanlık eden Prens Faysal, Peygamber Camiisi içinde kalanların kişisel eşyaları ile, gelişigüzel uyumalarıyla, iftar ve sahurda yemek için namaz alanlarını işgalleri hem hem ziyaretçilere hem de itikafa uymayan görüntüleriyle rahatsızlık verdiklerinin önüne geçileceğini belirtti.Hac komitesinin aldığı kararı memnuniyetle karşılayanların çoğunlukla olduğu gözlenirken, bazı ziyaretçilerin sıcaklarda çatıda ibadet ve itikaf yapmanın çok büyük sıkıntılar getireceği iddia edildi. Medine Valiliğinden edinilen bilgiye göre de itikaf için hazırlanan çatıya yeni klimaların eklendiği, gölgelik alanların çoğaltılacağı öğrenildi.

Öte yandan , yapılan açıklamaya göre Geçtiğimiz yıl, 28 Avrupa ülkesinden 193,762 Müslümanın hac görevi yaptığı belirtildi.Bunların arasında, Türkiye'den gelenlerin 80 bin, İngiltere'den 25.200, Rusya'dan da 23.700,  Fransa'dan 21 bin 200 ve Almanya'dan 11 bin Müslümanın geldiği belirtilirken, rapora göre en fazla 80.000 hacı Türkiye'den, en düşük 50 hacının Ukrayna'dan geldiği belirtildi.

Mahihaber / Dış Haberler


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder