HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Müftü Giderayak Günah ÇıkarttıMart ayında merkez alınan müftüler arasında bulunan Iğdır Müftüsü Cüneyt Kulaz yerel medyaya yaptığı açıklamada adeta günah çıkarttı.

Görev yaptığı yıllarda en çok Caferilerle ilgili raporuyla gündeme gelen müftü Cüneyt Kulaz'ın 28 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile beraberinde 5 il müftüsü daha olmak üzere yeni bir göreve atanmak üzere il müftülüğü görevinden merkeze alındığı belirtilmişti.

Kulaz, yerel medya yayını yapan YeşilIğdır gazetesindeki Arz-ı veda yazısında müftülük görevi boyunca yaptıklarını anlatarak, görevi süresince  "bireysel, toplumsal, huzur, güven, sevgi ve kardeşlik bütünlüğünü sağlamaya gayret ettim. dedi.

Müftü Cüneyt Kulaz'ın yazısı


İlimiz Iğdır’da yedi yıl İl Müftüsü olarak görev yaptım.

Görev yaptığım süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatı olarak yasa ve yönetmelikler çerçevesinde olabildiğince vatandaşlarımızı, İbadet, İtikat, Ahlak ve Siyer-i Nebi konusunda bilgilendirerek bireysel, toplumsal, huzur, güven, sevgi ve kardeşlik bütünlüğünü sağlamaya gayret ettim.

Camiler Haftası, Mevlid-i Nebi, Ramazan-ı Şerif, Kandiller, özel Dini / Milli bayram ve günlerini vesile ederek çalışmalarımızı açık alanlarda, seminer, panel, konferans, gibi cami dışı faaliyetlerin yanında cami içi faaliyetlerle artırmaya çalıştım.

Cami, Kur’an Kursları ve İmam Lojmanlarının fiziki şartlarının yenilenmesi yanında Merkez Ulu Cami, Ensar cami ve yatılı Kur’an kursu başta olmak üzere çok sayıda cami, minare ve imam evlerinin bitirilerek hizmete sunulduğu bilinmektedir.

Valilik yolu (Ümmül Kur’a) cami inşaatı başlatılmış, bu sene bitirilmesi planlanmıştır. Nuhnebi cami onarımı yapılmaktadır.

İlçelerimiz ve bağlı köylerimizde benzer çalışmalarımızın devam ederek yapıldığı malumdur.

Kur'an kursu öğrencilerimizin sayısında artış göstererek ihtiyaç nedeniyle 4-6 yaş grubu Kur'an kursumuzda 7 sınıf 130 öğrenci alımı gerçekleştirilmiştir.

Yaz ve kış Kur'an kurslarımız da devam eden öğrencilerimiz sosyal / sportif faaliyetlere yönlendirilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü, İlahiyat Fakültesi elemanlarınca Seminerler verilmektedir.

İmam Hatip ve İlahiyat Fakültesi öğrencilerine seminer ve konferanslarla Müftülüğümüz görevlileri tarafından manevi eğitim desteğinde bulunulmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığından gönderilen Vaaz ve İrşat ekipleri yanında Müftülüğümüzce oluşturulan ekiplerimiz köylere kadar Din Hizmetini götürmektedir.

Müftülüğümüzce, Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Sevgi evleri başta olmak üzere Kadınlar günü, Aile haftası, Dini ve Milli günlerde programlar düzenleyerek aile bireylerine etkin bilgilendirme yapılmaktadır.

Sahada yapılan çalışmalarımız, yerel imkânlarımızla Müftülüğümüze aldığımız minibüs ve taksiyle devam ettirilmektedir.

Müftülüğümüz Büro imkânları yenilenerek teknik imkânlar sağlanmış, konferans salonumuz onarılarak, seminer ve toplantılarımız burada yapılmaktadır.

Denetim Serbestliği gibi ihtiyaç duyulan kurumlar da toplantılarını burada yapmaktadır.

Üniversite Camii, Ulu Camii başta olmak üzere inşaat ve onarım gören camilerimiz için Diyanet İşleri başkanlığınca toplam 14.445.000 (Ondört Milyon Dörtyüz Kırkbeş Bin) TL kaynak sağlanmıştır.

Kurban Bayramında kurban hisseleri, Ramazan Bayramında yardım paketleri ile vatandaşlarımız sevindirilmektedir.

Kuran'ı güzel okuma, Ezanı güzel okuma bölge yarışmalarının yanında TRT Kurdi’nin Regaip Kandili programı ile İlimizin tanıtımına katkı sağlamaya çalışılmıştır.

Özetle Sunduğum: Yapılan çalışmalarımızı bilgilerinize sunarken yatırımcı bir kuruluş olmadığımız malumdur. Ancak vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları din hizmetini sunmak görevimizdir.

Din Hizmetinin verildiği mekânların fiziki şartlarının düzeltilmesi verimlilik açısından önemlidir.

Başkanlıktan sağlanan kaynakların yanında yerel halkın kendi imkânlarıyla yapılan Cami ve Kur’an kurslarına sağladığı imkânlarını da takdirle karşılıyoruz.

Çalışmalarımızda güven ve desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize, Cumhuriyet Başsavcımıza, Rektörümüze, Jandarma Komutanına, Emniyet Müdürüne, Belediye Başkanına, Kamu kurumlarının yönetici ve mensuplarına, meslek grubu ve mensuplarına, Din Görevlileri Derneği mensuplarına, Diyanet bünyesinde hizmet veren sendika mensuplarına, Ehlibeyt Âlimleri Derneği mensuplarına, Sivil toplum kuruluşlarına, Camilerimizin Yaptırma ve Yaşatma Dernekleri mensuplarına, Mahalle ve Köy Muhtarlarına, Basınımızın değerli yönetici ve mensuplarına ve değerli Iğdır halkına müteşekkirim.

Din Hizmetini sunarken İlçelerimizde çalışmalarımıza destek veren İlçe Kaymakamlarına, Belediye Başkanlarına, İlçe Müftülerine, Vaiz, İmam-Hatip, Kur'an kursu öğreticileri ve Müezzin-Kayyımlara müteşekkirim.

Çalışma masalarında beraber mesaiyi paylaştığım büro çalışanları arkadaşlarıma, en zor şartlarda Iğdır’da refakatimde din hizmetini verdiğimiz cami ve Kur’an kursları görevlilerimize ayrıca teşekkür ediyorum.

Cami ve Kur’an kurslarımızda Allah ve Peygamber sevgisiyle coşku dolu bir hayatın hoş bir seda olduğunu düşünerek, mutlu olduğumu belirtmeliyim.

Din Hizmetini severek yapıyorum, severek geldim, çalıştım, Din hizmeti sebebiyle gönüllerde sevgi gibi eser bıraktığıma inanıyorum.

Sevgilerimle, Saygılarımla, Dualarımla ayrılıyorum.

Dostlarımdan Dualarını bekliyorum. Kalın sağlıcakla diyor…

Bu vesile ile bütün IĞDIR halkına ARZ-I VEDA ediyorum.

Cüneyt KULAZ

İl Müftüsü"Müftü Cüneyt KULAZ Kimdir

1956 – Van İli Gürpınar İlçesinde doğdu. 1968 – Yılı Çavuştepe İlkokulundan, 1975 – Yılı Van İmam – Hatip Okulundan, 1980 – Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu.

1975 – yılında Van Merkez Buzhane Mahalle Camii, 1980 – Gürpınar Ongün Köyü Camii İmam – Hatiplik görevi yanında, Gürpınar İlçesi Fahri Vaizlik görevinde bulundu.

1982 – 85 yılları arası Gevaş İlçe Müftülüğü, 1989 – Gevaş İlçe Vaizliği, 1989 – 93 yılları arası Van İl Müftü Yardımcılığı, 1993 – Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevliliği, Van İlahiyat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı görevleri yanında, 1993 yılında Ankara’da yapılan 1. İslam Şurasına Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi adına katıldı.

1996 – Temel İslami Bilimler Bölümü Tefsir Anabilim Dalından Yüksek Lisans Tezini tamamladı. 1999 – Hatay İli Altınözü İlçe Müftülüğü, 2002 – Bitlis İli Adilcevaz İlçe Müftülüğü, 2002 – Van İli Edremit İlçe Müftülüğü,  15 Eylül 2003 tarihinden 24 Şubat 2011 tarihine kadar Van İl Müftü Yardımcısı görevinde bulundu.

24 Şubat 2011 Tarihli kararname ile Iğdır İl Müftüsü olarak atandı. Evli 6 çocuk babası olup Arapça ve Almanca bilmektedir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz