HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Müftülük, hacı adayları için Kur’an-ı Kerim kursu başlattı [video]
Erzurum İl Müftülüğü Kur’an okumasını bilmeyen hacı adayları için Kur’an-ı Kerim kursu başlattı.

Özellikle dünyanın çeşitli yerlerinden hacca gelen hacıların Kur’an-ı Kerimi okumasını bilmediğini ifade eden Erzurum İl Müftüsü Hasan Sula,  yetersizliği gördükleri için hacı adaylarının bulunduğu yerlerdeki yakın camilerde Kur’an-ı Kerimi okuma kursu başlattıklarını söyledi.

Sula, “Diyanet İşleri Başkanlığının Hac ve umre organizasyonları ile hac ve umreye gidecek olanlar için camilerimizde Kur’an kursu başlamıştır. Özellikle dünyanın çeşitli yerlerinden hacca gelenlerin Kur’an-ı Kerimi okumasını biliyorlar. Ancak hacı ve umreci adaylarımız Kâbe’nin  etrafındaki tavafla say ve hac ibadeti ile ilgili bilgilerini almalarına rağmen Kur’an-ı Kerimi okuma konusunda yetersizlerdir. Bu yetersizliği gördüğümüz için hacı adaylarımızın bulunduğu yerlere yakın camilerde Kur’an-ı Kerimi okuma kursu başlattık. Bunun yanı sıra hac ile ilgili kurslar açılacak. Hacı adaylarımıza hacca gitmeden önce hazırlıklar yapılmasıyla ilgili konularda seminerler verilecektir. Biz istiyoruz ki hacca hacı adaylarımız ibadet şuuru ile gitsin. Hac ibadeti bilgili olmak ve bilerek yapmayı icap ediyor.

Bilinçli bir şekilde gitmeyi sağlamak için hocalarımla beraber seminerler düzenledik. Hacı hanımları ve hacı beyleri eğitmek hususunda Kuran okumasını bilmeyenlere hangi köy, mahalle ve ilçelerdeyse onlara gidip Kuran okumalarını sağladık. Hz. Peygamber’in buyurduğu gibi “Bir kimse hacca gider ve bu hac süresince kötü şeylerle meşgul olmazsa yani gereği gibi bir hac yaparsa annesinin kendisini doğurduğu gün gibi günahsız olarak memleketine döner” Bu çerçevede özellikle hacı adaylarımıza seslenmek istiyorum. Mutlaka ve mutlaka her hal ve hareketimize dikkat etmemiz gerekiyor. Bazen olur sırada sıkıntılar olabilir, ondan sonra uçakta olabilir, burada biz bu noktada hassas olmak durumundayız kimsenin hakkını, hukukunu çiğnememeliyiz. Eğer Kur’an-ı Kerim’i okumak, öğrenmek isteyen hacı adaylarımız varsa, imkân dâhilinde önceden onlarla irtibatlı Kur’an-ı da öğretmeye çalışıyoruz.” dediERZURUM’DAN 912 KİŞİ HACCA GİDECEK

Bu yıl Erzurum’dan 912 hacı adayının kutsal topraklara gideceğini belirten Müftü Sula, İslâm’ın beş esasından biri de hacca gitmek olduğunu söyledi.

Sula,”  Bu yıl Erzurum’dan 912 hacı adayının kutsal topraklara gidecek. Hac kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Hac, bir şeye yönelmek, bir yeri ziyaret etmek, bir şeyi amaçlamak anlamına gelmektedir. İslâm’ın beş esasından biri de hacca gitmektir. Hac, Kâbe’yi ve etrafındaki kutsal mekânları, hac mevsiminde, usulüne uygun olarak ziyaret etmektir. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir. Hac hem bedenle hem de malla yapılan bir ibadettir. Bir Müslümana haccın farz olması için şu şartların bulunması gerekir. “

milletinsesi.com.tr
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz