mahihaber Nur ve Sevr Dağları Turizme Açılıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Nur ve Sevr Dağları Turizme Açılıyor
Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu (SCTH), İslam dünyasının farklı bölgelerinden gelen hacıları Mekke'nin daha fazla ilgi çekebilecek yerlerini ziyaret ettirmek için tarihi dağlarını rehabilite edeceğini açıkladı

Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerinin indiği Nur Dağı ile Peygamber aleyhisselam ve beraberindeki Ebu Bekir'in ( Allah ondan razı olsun ) Medine'ye hicret sırasında düşmanlardan saklandığı Sevr Dağı'nın Peygamberin zamanından bugüne korunmuş olan az sayıdaki yerlerden biri olduğu dile getiren yetkililer, dinen bir önem arzetmeyen yerlerden biri olmasına rağmen bu dağların turizme açılacağını ifade etti.

Mahihaber.com'un Suudi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Nur ve Sevr dağının dışında
Hz. Muhammed'in Mekkeli putperestleriyle 10 yıllık bir ateşkes imzaladığı yer olan Hudeybiye'yi de rehabilite edeceği belirtildi.

Halihazırda Afganlı ve Pakistanlı yabancı işçilerin hacılara muhtelif hizmetlerde bulunduğu iki dağın ziyaretçiler için daha kolay hale getirmek ve yabancılardan arındırmak için çalışmalara başlanacağı belirtilen açıklamalarda “İki dağın eteklerinde binalar kuracağız. Ayrıca, Mekke'de antik eserleri sergilemek için küçük bir sergi merkezi kuracağız. Bu proje kısaca uygulanacak, ”denildi


Sevr Dağı semtinde yaşayan bir Suudili vatandaş olan Nasser Abdul Rahman'ın Suudi Gazetesine yaptığı açıklamada, 10 Asya işçisinin dağda yaşadığını söyledi. Bu kişilerin gıda maddelerini katırlar vasıtasıyla dağdaki mağaralara taşıdığı malzemeleri hacılara yüksek fiyatlarla satıklarını” dile getirdi. Nasser bu kişilerin büfe tarzı yerleri elektrik jeneratörleri ile aydınlattıklarını, buzdolaplarında gıdaları muhafaza ettiklerini ancak bu kişilerin burada yasadışı yerleştiklerini söyledi.

Gezi rehberi Hani Al-Harbi, yetkilileri Mekke ve komşu bölgelerdeki tüm tarihi yerleri tespit etmeye ve özel şirketlerin desteğiyle geliştirmeye çağırdı. Ayrıca, hacıların ziyaretlerini kolaylaştırmak için Nur Dağı ile Sevr Dağı arasında bir teleferik sisteminin kurulmasını önerdi.

Suudi Arabistan, Umre ve Hac hacı sayısını 2020 yılına kadar sırasıyla 15 milyona çıkarmayı planlıyor ve 2030'a kadar Umreci sayısını tekrar 30 milyona çıkarmayı umuyor.

Mahihaber / Özel  / Dış haberler Servisi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder