HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Sözde Dini Aile Kitabı, Haram Olanı Helal Gösterdiler
İslami yayınları , bilhassa isim yapmış ilahiyatçıların ve Diyanet'in eserlerini didik didik ederek nereden saldıracakları konusunda kaynak arayanlar bu günlerde de aradıklarını buldu.

2012 yılında Nakşibendi tarikatının İsmailağa Cemaati’ne ait bir yayınevi olan Muallim Neşriyat’tan çıkan “Her Anneye Lazım” adlı kitapta bulunan tavsiyelerden birini gündeme getiren sol medya aradığını yine buldu.


Oda TV'de yer alna habere göre Esma Muratoğlu’nun kaleme aldığı kitapta kadınlara, cinsel ilişki sırasında “Allah dostlarını, alimleri” düşünmeleri tavsiye edilmesi gündeme düştü.

Cinsel lişkiye giren kadınların başkalarını düşünmesi ile birlikte "doğacak çocukların o kişilere benzeyeceği" iddiası da yeni bir tartışmayı fitillemiş oldu.

Esma Muratoğlu adlı şahsın kaleme aldığı kitapta, “Bir erkek hanımı ile cima ederken cima esnasında erkek de kadın da Allah dostlarını, alimleri, salih insanları düşünür de, bu birleşmeden hanımefendi hamile kalırsa, doğacak olan çocuğun kalp, beyin ve ruh yapısı o andaki hayale göre oluşur” ifadeleri yer alması dini otoriterlerin de tepkisine neden oldu.

İslami kaynaklarda böyle bir durum içine giren ister kadın ister erkek olsun aklen ve mantiken "zina işlemiş insan kadar" suçlu olabileceği belirtildi.

Eşler cinsel ilişkide bulunurken erkek hanımını tanıdığı güzel bir kadın diye hayal etmesi, kadının da kocasını hangi özellikte bulunursa bulunsun başka bir erkek diye hayal ederek sevişmesi, cinsel ilişkide bulunması haramdır.

İbn-i Abidin bu konudaki bir soruyu şu şekilde cevaplandırdığı söylenir. "Suyu şarap olarak düşünüp şarap niyetiyle içmeye benzer. O, haram olduğu gibi bu şekilde cinsel ilişkide haramdır. (İbn-i Abidin:6/372)

Bu tür davranışları ailelerin yıkılmasına sebep olacağı için İslam yasaklamıştır.

Günümüz ilahiyatçılarından Nureddin Yıldız bu konuda sorulan soruya "Muayyen bir kadını hayal etmenin caiz olmayacağını bilmelisiniz. Muayyen olmayan bir kadını hayal etmek de aranızdaki ilişkinin kalite zafiyetinden kaynaklanan bir düşüklük olduğunu söyleyebiliriz." diyerek cevaplamıştır.

Cübbeli adıyla maruf Ahmet Mahmut Ünlü'de ilişki sırasında alimleri düşünmenin güzel düşüncelerden olduğunu vurgulamıştır.

Cübbeliye göre, "Bazı ulema , doğacak çocuğa bereketi sirayet eder ümidiyle kişinin, cima halinde (yani kocası ile ilişki sırasında) Salih kimseleri düşünmesini güzel görmüşlerdir." ( Tarikat--ı Aliyye'de Rabıta-ı Celiyye/ sayfa 261)Öte yandan dini çevrelerce pek çok kez tartışılan konu hakkında kabul gören görüş, böyle bir düşüncenin haram olacağı yönünde oldu.

Bunun yanı sıra kitapta yazılan bilgi her ne kadar doğru ise de Endülüslü ünlü İslâm bilgini İbn Hazm, bir eserinde eşi ile ilişki sırasında, yatak odasında gravürü bulunan zenciyi hayal eden kadının siyahi bir çocuk doğurduğunu anlatır.

Bu sebeple, kendimize karşı yapılmasını istemediğimizi, nik’ahlı eşimiz dahil diğer insanlara karşı yapmamakla yükümlüyüz. Eşlerimizin bizimle ilişkiye girerken başkalarını tahayyül etmelerine razı olamayacağımız gibi kendimiz de hayal etmemeliyiz. Edersek erdemsiz, hatta sakıncalı bir iş yapmış oluruz.

Peygamberimiz, “Müslüman kadınların, gördükleri vücut özelliklerini kocalarına, çocuklarına ve başkalarına (okuyucularına) anlatarak onların tahayyülüne sebep olabilecek kadınların yanında soyunmalarını “ yasaklamıştır. (Ebu Davud Nikâh 44)

Bu Peygamberî yasaktan, nikâhlımız olmayan erkeklerin ve kadınların cinsel tatmin amacıyla ve özellikle ilişki sırasında tasvir ve tahayyül edilmelerinin haramlığına delil getirebiliriz.

Sonuç olarak ”etkilendiğimiz kadınların vucutlarını hayal ederek eşle ilişkiye girmenin” iradeli şehvetli bakış benzeri bir günah işlem olduğunu söyleyebiliriz.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz