HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Türkiye'de Bir İlk, Cezaevi Cemevi olduTürkiye'de bir ilk gerçekleşti. Cemevleri yasal statüye kavuşsun diye yıllardır mücadele eden Alevileri umutlandıran bir karar çıktı.

Adalet Bakanlığı Mahkum yokluğundan dolayı kapatılan Divriği Cezaevi'ni Divriği HacıBektaş Veli Derneği'ne 30 yıllığına Cemevi olarak verdi.

Emsal teşkil edecek uygulama bir anlamda devletin Cemevlerini fiilen tanıdığını ortaya koydu.

Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan cezaevi ile ilgili yeni bir karar çıktı. Adalet Bakanlığı, mahkum yokluğundan dolayı kapatılan Divriği Cezaevi’ni Divriği Hacı Bektaş Veli Derneği’ne 30 yıllığına verdi. Dernek burayı cemevi olarak kullanacak.

Divriği Gazetesi’nde yer alan habere göre; Türkiye’de bir ilk gerçekleşti. Uzun yıllardır mahkum yokluğundan dolayı kapalı olan Divriği Cezaevi, Hacı Bektaş Veli Derneği’nin girişimleri ile Adalet Bakanlığı’ndan 30 yıllığına kiralanarak cemevi oldu.

Hacı Bektaş Veli Derneği bağış kampanyası başlattı ve uzun yıllar boş kalan cezaevinin bakım ve onarımını yaptırıyor.

Cemevlerinin yasal statüye kavuşup kavuşmadığı gündemden düşmezken, devletin mülk sahipi olduğu kamu binası olan ‘Divriği Cezaevi’ ilk defa bir Alevi kurumuna verilmek üzere tapu verildi. Aleviler açısından emsal teşkil edilirse devamında buna benzer kamu ve vakıf mülklerinin Alevi kurumlarına devrinin önü açılmış sayılabilir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz