mahihaber Unutturulan Zafer Diyanet Çocuk Dergisinde Canlandı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Unutturulan Zafer Diyanet Çocuk Dergisinde Canlandı
Diyanet'in yayın organı Diyanet Çocuk'un Nisan sayısı çıktı. Derginin kapağı ve sayfaları ise, "Unutturulan Zafer" Kut'ül-Amare Zaferi'ne ayrıldı.

1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanan Kut-ül Amare Muharebesi, 1. Dünya Savaşı'nın en önemli muharebelerinden biri olarak biliniyor.

Kut'ul Amare zaferinin bayram olarak kutlanmasından rahatsız olan İngilizler, Türkiye'nin NATO'ya üye olmasının ardından bayramın kaldırılması için baskı yaptı.

Baskılar üzerine Adnan Menderes dönemindeki Türkiye, bayram kutlamasına son verirken şanlı bir zafer yad edilemez hale geldi.

Öte yandan İngilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare zaferi ve Kut Bayramı'na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Unutturulmak istendi.

"Kûtü’l-Amâre’de kahraman ecdadımız, acımasız düşmanlara karşı mücadele vermişti. Dillere destan olan Kûtü’l-Amâ- re Zaferi zamanla unutulmuştu. İşte bu kutlu zaferi, kutlu komutanları ve askerleri anmak için dergimizin bu sayısında işlemeye karar verdik. Aldık elimize kalemimizi, fırçamızı, yüreğimizi ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşmayı düşledik. Bu konu ile ilgili birbirinden güzel içeriklerle dergimizi hazırlamaya çalıştık." ön yazısıyla bu ayki Diyanet Çocuk dergisinde bu kutlu zafer geniş bir şekilde yer aldı.

Derginin, testler, çizgi romanlarında ve bulmacalarında da, Kut'ül-Amare yer aldı. 

Diyanet Çocuk Dergisi'nde, 29 Nisan 1916'da yapılan ve Osmanlı'nın İngilizler'e karşı zaferiyle sonuçlanan Kut'ül-Amare muharebesine 17 sayfa yer ayrıldı.

Bunun yanı sıra, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Aldatan Bizden Değildir! Peygamberimiz ve Küçük Ümmeti, Çocuk Parkı, Zehra Özlü Sözlük, Akıllı Test Bulmaca, Babamın Kuş Gönlü, Şiir Sureleri Tanıyalım, Renkli Dünyamın Sesi Mavi, Melek Hanımın Çiftliği Burçin ile Burhan, Marifetli Takvim Nesi Var? Bu Söz Bize Ne Söyler ? Büyüteç Mini Röportaj, Allame Nine, Bağdat Gibi Diyar Olmaz, Atölye, Şifreli Bulmaca ,Muhteşem Kûtü'l-Amâre Zaferi, Şanlı Tarihimiz, Pano, Çengel Bulmaca, Sizden Gelenle ve r Okuyucu Mektubu köşeleri ile dolu dolu bir dergi çocukların sevinci olacak.

KUT'ÜL-AMARE'NİN TARİHTEKİ ÖNEMİ

Kut'ül-Amare Muharebesi, 29 Nisan 1916'da yapılmış ve Osmanlı'nın İngilizler'e karşı zaferiyle sonuçlanmıştır. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak tanımlanmaktadır.

Kut’ül Amare zaferiyle ilgili destansı bir kahramanlık ortaya çıktı.

Bir Osmanlı askeri, İngiliz savaş uçağını tüfeğiyle düşürmeyi başardı. Kut’ül Amare Kuşatması’nda 13 bin İngiliz asker, 13 bin general ve 418 İngiliz subayı esir alındı. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri, 23.000 ölü ve yaralı verdi.

EN AŞAĞILIK ŞARTLI TESLİM!

 İngiliz tarihçisi James Morris, Kut’un kaybını “Britanya (İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi” olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı. Bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir.

 KUT’ÜL AMARE ZAFERİYLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKİCİ DETAY…

 Kut’ül Amare Zaferinin askeri tarih açısından bir başka önemi de, bilinen ilk havadan ikmal denemesini İngiliz ordusunun Kut’taki birliklerini ikmal için 26 gün boyunca Dicle’deki Ora Üssü’nden 3 adet Short 184 tipi 225 beygirlik deniz uçakları ile bu kuşatma sırasında gerçekleştirmiş olmalarıdır. Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir. Halil Paşa Kut’ül Amare zaferine istinaden Kut soyadını almıştır.

mahihaber.com

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder