mahihaber Bebeğinizin gözlerinde bu belirtiler varsa... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bebeğinizin gözlerinde bu belirtiler varsa...Yeni doğan bebeklerin ortalama %6’sında görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözde sulanma, çapaklanma, kirpiklerde yapışıklık, iltihabi akıntı, gözyaşı kesesinin olduğu bölgede şişlik gibi bulguların tümüyle veya bazıları ile ortaya çıkabiliyor. Annelerin bu belirtilere dikkat etmesi, bebeklerin ileri yaşlardaki göz sağlığı için büyük önem taşıyor

Bebeğinizin gözlerine iyi bakın

Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerde bir zar bulunur. Bu zar normalde bebek doğmadan açılır. Ancak bazı bebeklerde bu zar açılmaz ve bu nedenle gözyaşı kanal tıkanıklığının önemli bir belirtisi olan gözde sulanmaya neden olur. Bebeklerde görülen göz sulanması doğuştan olan göz tansiyonu gibi diğer göz hastalıkları ile de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hastalıkların erken teşhisi için zaman kaybetmeden bir göz doktorunun görüşü alınmalıdır.

Önlem alınmazsa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmediğinde gözyaşı kesesi ve gözyaşı yolları mikroplara açık hale gelir. Bunlar; göz, kapak ve çevre dokular için tehlike oluşturur.  Hatta   mikrop yayılmasına bağlı olarak sistemik enfeksiyonlara, menenjit   ve   böbrek   hastalığı   gibi ciddi   önemli organ enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu belirtiler tespit edildiği anda zaman kaybetmeden göz hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir.

Masaj ve hijyen önemli bir seçenek

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının en etkin tedavi yolu doğru zamanda ve doğru bir yöntemle doktorun önerdiği gibi gözyaşı kesesine ve kanalına masaj uygulamaktır. En yaygın tedavi şekli olan bu yöntemde günde 4-5 seans her seansta 10 kez yaklaşık 5 dakika gözyaşı kesesinden burun kökünden aşağı doğru burun duvarına basılarak masaj yapılır. Ayrıca göz kapakları hijyeninin sağlanması için günde 2-3 kez ılık su ile temizlenmelidir. Doğru masaj ve damla ile tedavisinin başarı   oranı %99 gibi yüksek düzeydedir.

Masaj ile açılmayan gözyaşı kanalına kapalı cerrahi

Masaj ve ilaçla ilk altı ayda açılmayan gözyaşı kanalı doktor tarafından lavaj denilen yıkama yöntemi ile temizlenmeye çalışılır. Bu yöntemle de açılmayan kanal bu kez sondalama işlemi yapılır. Bu yöntemle de istenilen sonuç elde edilmediği takdirde iki yaşını dolduruncaya kadar beklenilir. Bu sure boyunca yine doktorun önerdiği şekilde masaj ihmal edilmemeli göz kapağı hijyenine dikkat edilmelidir. Bu süre zarfında sonuç değişmez ise cerrahi olarak İki yaşından sonra burun içinden kapalı olarak gözyaşı kesesi ve burun boşluğu arasında bir pencere açıp silikon tüp yerleştirilir. Slikon tüp altı ay sonra çıkarılır. Bu işlem uygun yaşta ve uygun şekilde yapıldığında sorun %95 oranında ortadan kalkar.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder