mahihaber Bebeklerde göz kapağı düşüklüğü - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bebeklerde göz kapağı düşüklüğüBebeklerde görülen göz kapağı düşüklüğünün kas hastalıklarının habercisi olabileceğini söyleyen doktorlar “Eğer üst göz kapağı göz bebeğini kapatacak kadar düşükse o gözde tembellik riski olduğundan ileride görme kayıplarına yol açabilir. Erken dönemde cerrahi müdahale yapılmalıdır” dediler

“Bebeklerde en çok görülen göz kapağı şekil bozuklukları; göz kapağının düşüklüğüdür. Sonrasında daha nadir olan; kapak kenarlarının içe yada dışa doğru dönmesi, kapağın iç kısmının plili veya geniş olması, kapaklarda kısmi yokluk, hemanjiom adı verilen damarsal iyi huylu tümörlerde sayılabilmektedir” dedi.

Bu hastalıkların doğuştan olup olmadıkları merak konusudur. Yukarıda bahsi geçen hastalıklar doğuştan gelen rahatsızlıklardır. Bunlardan sadece hemanjiom doğuştan belirgin olmayabilir. Bebek bir yaşına gelene kadar büyüme gösterebilir. Diğerleri gelişimsel bozukluklardır.

En çok görülen rahatsızlık göz kapağı düşüklüğüdür. Bu rahatsızlıkta sadece estetik problem değil, görme problemleri de beraberinde görülebilir. Ancak her göz kapağı düşüklüğü vakalarında görme duyusu etkilenmemektedir.

Görmenin etkilenebilmesi için göz kapağının görme eksenini örtmesi gerekecektir. Çocuklar doğduktan sonra ilk altı aylık sürede görme duyusu gelişim gösterecektir. Bu dönemde görülebilecek olan göz kapağı düşüklüğü görmeyi etkiliyor ise; gözde tembelliğe yol açabilmektedir.

Hemanjiom adını verdiğimiz kılcal damarların yumak haline gelerek oluşturduğu doğumsal lezyonlar ise doğumdan sonra giderek büyümektedir. Bu lezyon kapağı düşerek ya da göze baskı yaparak görmeyi etkileyebilecektir.

Göz kapağı şekil bozukluklarında tanı koyma

Göz kapağında görülecek şekil bozuklukları görsel olarak dikkat çekeceği için tanısının koyulabilmesi adına kurumlara yönlenmek daha kolay olacaktır. Göz doktoru çocuğu muayene edecek ve görme durumuna ait sıkıntı var mı tespit edecektir. Böyle bir estetik görüntü var ise çocuklar göz muayenesinden geçmelidir. Çünkü görmeyi etkiliyorsa göz tembelliğine yol açabilir.

Tedavi aşamaları

Göz kapağında hemanjiomu olan bebekler aylık takiplere alınmaktadır. Eğer lezyondaki büyüme görme yetisini engellemeye başlamışsa; lezyonun içine ve çevresine ilaç uygulanarak küçültülmesi sağlanacaktır.

Görmeye engel olacak bir durum yoksa işlem yapılmadan takibe alınır. Çünkü bebekler de 1 yaşından sonra bu lezyonlar küçülür. Görme duyusu etkilenmediği sürece tedavi için ilaç düşünülmez.

Göz kapağı düşüklüğü olan çocuklarda yine önemli olan görme duyusunun etkilenip etkilenmediğidir. Görmeye engel durum söz konusu değilse bebekler altı ayda bir dört yaşına kadar göz muayenesinden geçerler. Bu döneme ulaşmış çocukta sıkıntının durumuna göre kapak ameliyatına karar verilebilir. Ameliyat dışında başka yapılacak tedavi yoktur.

Göz kapağı şekil bozuklukları çocuğun iç dünyasını etkileyebilir. Böyle sıkıntı ile karşı karşıya gelmiş çocuklar yaşıtları ile sosyalleşmekte problemler yaşayabilmektedirler.

Okul öncesinde göze  ait problemlerin varlığında uygun tedavinin yapılıyor olması çocuğun psikolojik gelişimi açısından önemlidir.

Bazı çocuklarda bu tabloya ek olarak göz kaymalarının varlığı de tespit edilebilmektedir. Eğer şaşılık gibi bir durum söz konusu ise önce şaşılığın düzeltilebilmesi için operasyon yapılmalıdır. Sonrasında göz kapağı ameliyatı uygun düşmektedir.

Hastalığın şekline göre tekrarlama olasılığı

Hemanjiomlar tedavi edildikten sonra tekrarlamamaktadırlar. Eğer çocuğun göz kapağının kaldırma gücü zayıfsa, değilse bile operasyondan sonra kapak bir miktar düşebileceği de düşünülerek, kapak bulunması gereken yerden bir miktar yükseğe ayarlanarak bu ihtimale göre hareket edilmelidir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder