mahihaber Bu Rezil Görüntü İsrail'den - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bu Rezil Görüntü İsrail'den
Sosyal medyada bir kaç gündür paylaşılan bir fotoğraf siyonistlerin kendilerinden olmayan insanları nasıl aşağıladığını gösterdi.

İsrail'in işgal ettiği topraklarında bulunan Güney Afrikalı iki mülteci plajda yıkanırken bir İsrail'li barbarın hışmına uğradı. Görüntüler İsrail asıllı ABD'Li fotoğrafçı tarafından paylaşıldı

İsrail'in başkenti Tel Aviv'de yaşayan ABD'li bir fotoğrafçının sosyal medya hesabından da paylaştığı bu fotoğraf sosyal medyada deprem etkisi yaptı.

İsrail'de siyahi bir mülteciyi saçlarından tutup onunla selfie çeken kişi İsrail'in başkenti Tel Aviv'de yaşayan Amerikalı fotoğrafçı Jonathan Small'un kamerasına yansıdı.  Fotoğrafçı bu görüntüleri 24 Nisan'da Facebook hesabından paylaştı.

Small, paylaştığı görüntüye şu notu düştü:

"Franklin'le gece yürüyüşü yaptığım sırada plajdaki duşlarda yıkanan iki adam gördüm. Kendi işleriyle ilgileniyorlardı, kimseye bir zararları yoktu. Bir süre sonra iri yarı birkaç adam onlara yaklaşıp rahatsız etmeye başladı. Duş alan adamları itip kalktılar, saçlarını çektiler ve aşağılayıcı selfiler çektiler. Yoldan geçenler arasından bir-iki kişi rahatsız olup durdu ama ciddi anlamda bir tepki ortaya çıkmadı ve zorbalık devam etti. Kabul etmem gerekir ki olmak isteyeceğim kadar cesur davranamadım. Evsiz veya ev sahibi, siyah ya da beyaz, İsrail'de doğmuş olsun olmasın kimse bu tutumu hak etmiyor. Yeter artık.

Jonathan'ın çektiği fotoğraf çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı. Birçok sosyal medya kullanıcısı ırkçılık yapıldığını belirterek olaya tepki gösterdi. Yahudiler ise yorumlarında bu kişinin Yahudi olamayacağını iddia ettiler. Ve fotoğrafa hakaret tarzı yorumlar yaptı.ABD'li fotoğrafçı Jonathan Small France24 muhabirlerine yaptığı açıklamada da  fotoğrafların hikayesini şu şekilde anlattı

"24 nisan akşamı Tel Aviv sahilinde yürüyordum. Saat 18 civarıydı. Duş almakta olan siyahilere yaklaşan üç kişi gördüm. Kim olduklarını bilmiyorum ama İsrail'deki binlerce göçmenden biri olduklarını düşündüm. Ne dediklerini duymam mümkün değildi. (editorun notu: İsrail'de 35 bin Sudanlı ve Eritreli sığınmacı var) Kırmızı tişörtlü adam onlara yaklaştı. Sahnede rahatsızlık verici bir şey vardı: gülen göçmenlerle dalga geçen bir hali vardı. Olayın geçtiği yerden son derece uzak bir konumdaydım, ne konuştuklarını duymadım. Aramızda 6-7 metre vardı. Ama göçmenlerin hal ve tavırlarından bir şeylerin yolunda gitmediğini anladım. Makinemi çıkarıp zum kullanarak birkaç fotoğraf çektim. Tam o anda adamlardan biri göçmenlerden birini saçlarından yakaladı, tıpkı bir hayvan gibi. Davranışı çok tuhaftı: hem dostane hem de sertti. Sanki "ben senden üstünüm, beni eğlendir" diyordu. Bu esnada iki göçmen gülümsüyor hatta kahkaha atıyorlardı.
Birçok insan bu olayın gerçekleştiği yerin Tel Aviv olmasıyla saldırganın Yahudi olmasını birleştirdi. Hatta toplama kaplarıyla benim fotoğraflarımı yan yana koyup karşılaştıran paylaşımlar gördüm.
Şahit olduğum olay herhangi bir yerde gerçekleşebilirdi ve kırmızı tişörtlü adamın İsrailli mi, Yahudi mi yoksa turist mi olduğunu bilmiyorum. Ayrıca bu çok da önemi yok. Amacım normal olmayan bir durumumla bunun nerede gerçekleştirdiğini duyurmak ve bu tip bir durumla karşılaşan insanları aynı şekilde davranmaya yöneltmekti, bu tip durumların unutulmamasını sağlamaktı. "
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder