HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Bursalılara Enderun Usulü Teravih ve TeheccüdBursa İl Müftüsü İzani Turan, ramazan ayında yapılacak programlar için basın toplantısı düzenledi.

İl Müftülüğü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Turan, "2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonuna yaklaşılması sebebiyle 14 Mayıs'ta Merinos Parkı'nda 4-6 yaş grubu öğrencilerine yönelik yıl sonu etkinliği ve Ramazan Şenliği programı yapılacak." diye konuştu.

Ramazan ayında Bursa’da Orhan ve Yeşil camilerinde mukabele okunacağı ve hatimle teravih namazı kıldırılacağı belirtildi. İlçelerdeki çeşitli camilerde ise hafızlar tarafından enderun usulü teravih namazı kıldırılacak.

Ramazan ayında Bursa’da yapılacak faaliyetlerle ilgili bilgi veren Bursa İl Müftüsü İzani Turan, "Mihraplı Cami'nde imsaktan bir saat önce bitirilmek üzere hatimle teheccüd namazı kılınacak. Namaza, imsaktan 2 saat önce başlanacak. İmsak vaktine bir saat kala sahur programı ve sabah namazı olacak.

İl Müftülüğü, Enderun usülü teravih geleneği yaşatılacak. Enderun teravihi kılınan camilerde, yatsı namazı öncesi Kur'an-ı Kerim ziyafeti düzenlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca ramazan ayı için belirlenen 'israf' konusu, çeşitli vaaz, konferans ve panellerde işlenerek, bu konudaki duyarlılığın artması sağlanacak.

Bugün burada işitme engelli kardeşlerimize dini hizmet sunacak olan kursları başarıyla bitirmiş 39 personelimize sertifikalarını vermiş bulunmaktayız. Tüm engelli gruplarına yönelik din hizmeti sunma ve manevi destek sağlama görevi bu ay da yoğun bir şekilde sürdürülecek. Orhan ve Yeşil camilerinde hafızların imametinde hatimle teravih namazı kılınacak, gündüz ise ezbere mukabele okunacak. İl müftülüğünün oluşturduğu ekiplerle farklı ilçelerde enderun usulü teravih geleneği yaşatılacak. Enderun usulü teravih kılınan camilerde yatsı öncesi Kur’an-ı kerim tilavet edilecek. Ayrıca tashih-i huruf kursu bitirmiş hanım din görevlileri tarafından kadınlara yönelik mukabeleler icra edilecek" dedi.

Turan, Ramazan ayı fitre miktarının 19 lira olarak belirlendiğini dile getirerek, "Öğrencilere yönelik gençlik iftar ve sahur programları düzenlenecek. Ramazan boyunca şehit yakını, gaziler ve engelliler ziyaret edilecek ve bu gruplara yönelik iftar ve sahur programları yapılacak." ifadesini kullandı.

Farklı ülkelerden Bursa'ya eğitim almak için gelen öğrencilerin hatimle teravih namazı kıldıracağını anlatan Turan, yaz Kur'an kurslarının da 25 Haziran'da başlayacağını sözlerine ekledi.

Daha sonra, işaret dili eğitimini tamamlayan 39 personele sertifika takdim edildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz