HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Cami Derneği, Bitcoin'i Bağış Olarak Kabul Etmeye Başladı
Diyanet İşleri Başkanlığı ve bir çok ülke İlahiyat makamlarının kullanılması caiz değildir yönünde fetva verdiği Bitcoin olarak bilinen sanal parayı bağışolarak kabul etmek isteyen cami derneğinin kararı şaşırttı.

İngiltere'nin en eski Türk Camisi Masjid Ramadan (Shacklewell Lane Camisi) Yönetim Kurulu, zekat ve sadaka bağışları için kripto para kabul etmeye karar verdi.

Mahihaber.com'un Londra Gazetesinden edindiği bilgiye göre, 21 Mayıs 2018 günü ‘İslami yardım kuruluşları neden bu Ramazan’da kripto paradan yararlanmalı?’ konulu bir toplantı düzenleyecek olan Cami Yönetim Kurulu toplantının detayları ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bazıları kripto paranın geçici bir heves olduğunu düşünse de, yerel ve uluslararası kullanımındaki artış bunun tam aksini iddia ediyor. Dr. Garrick Hileman ve Michel Rauchs tarafından Mart 2017’de yapılan bir Cambridge araştırması, aktif Bitcoin kullanıcılarının sayısının 2.9 ile 5.8 milyon arasında olduğunu gösterdi. O zamandan beri kullanıcı sayısı yüksek hızla arttı. 9 Aralık 2017 tarihli bir CNN raporuna göre, küresel piyasanın en büyük Bitcoin aracısı ve wallet (cüzdan) platformu, 13 milyondan fazla aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Japonya’dan Bitflyer ve Güney Kore’den Bithumb gibi, büyük bölgesel Bitcoin dönüştürücüleri de neredeyse birer milyon kullanıcıya sahip. Kullanılan başka birçok kripto para birimi de hesaba katılırsa, toplam sayıya milyonlar eklenebilir.

Fiziksel varlığının olmaması ve yükselen değeri sebebiyle, kripto paranın İslami hukukla bağdaşıp bağdaşmadığı konusunda büyük bir tartışma var. İki tarafın iddia ve kanıtlarını da inceledikten sonra Masjid Ramadan, zekat ve sadaka bağışları için Bitcoin ve Ethereum kullanmaya karar verdi. 21 Mayıs Pazartesi günü, cami yöneticisi Erkin Güney, camide İslami danışmanlık veren Zayd al Khair ve blockchain firması Combo Innovation’ın kurucusu Gurmit Singh, bunun nedenlerini açıklayacaklar.  Ramazan ve sonrasında bu tarz bağışlardan benzer şekilde yararlanmak isteyen diğer cami ve İslami yardım kuruluşlarına da yol gösterecekler. Katılımcılar toplantı sırasında soru sorma imkanına da sahip olacak.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz