mahihaber Çok Bilinmeyenli Denklem ; Sınavsız İlitam - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Çok Bilinmeyenli Denklem ; Sınavsız İlitam
Yaklaşık 2 haftadır Diyanet çalışanları denince en çok gündeme gelen "sınavsız ilitam"ın TBMM'den geçmiş olması.

Merkezi sendika haklı olarak "Bunu biz başardık" deyince diğer irili ufaklı sendikalar da ortaya atılıp " Biz de istemiştik, çorbada tuzumuz var" diye beyanatlarda bulunmaya başladı.

Henüz Resmi Gazete'de yayınlanmadı. Biz bu yayını bekledik ama daha fazla beklemeye gerek yok.

İki yıllık ilahiyat mezunları kanun yürürlüğe girdikten sonra sınavsız olarak lisans eğitimini tamamlayacak(mı ?)

İşte bütün mesele burada kilitleniyor.

Sendika kurumda çalışan 56 Bin kişiden bahsediyor, bu hakkın kurum çalışanlarına ait olduğu belirtiliyor. Bir başka açıklamaya bakıyorsunuz. Tüm iki yıllık ilahiyat mezunları için geçerli deniliyor.

Biz kanun maddesine baktığımızda tüm iki yıllık ilahiyat mezunları için diyoruz, sendika 56 bin kişi için diyor.

Ancak, doğru ne.. ? Adalet bunun neresinde.. ?

Diyanet-Sen’in bir "başarı" gibi gösterdiği olay bize göre "başarı" değil. AB Projeleri kapsamında ülkemizde üniversite ve üniveriste mezunlarının sayıca artması gerekiyor.

Hatta sınavsız üniversite projesinde sona bile gelindi.

Hatta üniversite sayısı çok olsun diye mevcut üniversitelerin sayıca bölünerek daha fazla gözükmesi sağlanacak.

Yani bir gün, sınavsız bir üst yani, DGS olmadan Direkt geçiş sistemi geitirilecekti. Bu ilk oldu. Sağlıkçılar için daha önce getirilmişti.

Zira diğer okulların iki yıllıklarının baş kel değil. Onlar da isteyecek. Mesela Adalet Yüksek Okulları mezunları gibi..

Aslında sendika başarılı bir çalışmaya imza atmış değil, her yıl temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp milletin önüne konuluyor, umut oluyor, fiyasko ile sonuçlanıyordu.

Sendikaya şunu sormalı. 2014 yılından beri KPSS idi, DHTB idi bu sınavlara girmiş çıkmış, geçici öğretici nam altında her yıl ve yılda iki kez sözlü sınavlara girip çıkmış, kendini ispatlamış, görev almış olan sayıları 20 Bini bulan Kur'an-ı kerim öğretmenlerini kadroya aldırabiliyor musun. ?

İşte o zaman senin büyüklüğüne kimse laf edemez.

Gündeminize bile aldığınız yok. Onca fahri kendi çabalarıyla kapı kapı dolaşıyor, ağlıyor sızlıyor.

Bunu da geç...

Bu üvey evlat muamelesini gören din görevlilerinin kimi evli, kimi ailesine bakan, kimi hayata yeni atılan binlerin SGK'nın "temizlikçi" kategorisi üzerinden primlerinin yatmasına engel oluyor musun. Bunların haklarını adam gibi verdirebiliyor musun ? GSS borçlanmalarının önüne geçebiliyor musun ?

İşte o zaman senin büyüklüğüne kimse laf edemez.

Şimdi "ilitam balonu" ile kim ne yapacak soruyoruz.

Sizin dediğiniz gibi 56 Bin Diyanet çalışanını kapsıyorsa bu adalet midir ? Ya görev almamış, görev almak için bekleyen kadroya giremeiş olanlar ne yapacak ?

Yıllar önce, en eski AÖF sistemi üzerinden  iki yıllık bitirmiş şu an emekli olacakalrın maaşlarının artmasına yardımcı olacaksa buna gerek var mı ?

Bir jkaç yıl öncesine kadar bir önceki AÖF sistemi üzerinden yani, yanlışların dikkate alınmadığı atma tutma ile sınavların kazanıldığı şu an 10-20 yıllık çalışan olan iki yıllıkların sınavsız DGS geçişleri hak mıdır ?

Son AÖF sistemi üzerinden yani 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü sistem ile mezun olanların hakkı sınavsız ilitam olması gerekmez mi ?

Kadrodakilere münhasır bir hak ise buna gerek yoktu. Toplu bir karar çıkardı. Bunların hepsinin tek kalemde kademeleri artırılırdı.

Daha önemlisi, sınavsız ilitam başvuruları üniversitelerin inisiyatfinde olacağına göre, oralara müdaheleniz söz konusu değil iken, şunu soruyoruz.

Üniversiteler her yıl kaç kişiye kontenjan tanıyacak. Sizin dediğiniz gibi 56 bin kişiden kaçı yararlanacak ?

Bu şekilde mezun olanların diplomalarının diğer fakülte mezunlarının diploma değeri ile eşdeğerliliği olacak mı ? Bu şekilde mezun olanlara doktora eğitimi tanınacak mı ? Bu şekilde diploma alanlar Haseki eğitim merkezi vb gibi eğitim yerlerinde bunları kullanabilecek mi ? Vaiz, müftü,  yüksek lisans yapabilecek, herhangi bir eğitim için "yatay geçiş" hakları için kullanılabilecek mi ?

MEB öğretmenliği gibi öğretmenlik hakkından yararlanabilecekler mi ?

Kısaca sınavsız ilitam konusunda Diyanet-sen merkez ve taşra başkanlarının haber sayfalarını bir övünç kaynağı gibi gözükerek işgal etmesi pek anlamlı gelmiyor. Siyasetçiler gibi sendikanın şirin gözükme, tribünlere oynama, dostlar alışverişte görsün tarzı çabaları hoş görünmüyor.

Son nokta olarak diyoruz ki, bu konuda YÖK'ten çıkacak karar çok önemli. Herkes o kararı beklemeli.

Zaman bakalım ne gösterecek, göreceğiz. ? YÖK ne buyuracak, bekliyoruz

Erol Kara - 07.05.2018


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder