HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Cuma Hutbesi Sırasında İmamın Seçim Propagandası Yalan ÇıktıGeçtiğimiz cuma günü İstanbul Ümraniye'de bir cami imamının hutbede seçim propagandası yaptığının aslı olmadığı ortaya çıktı.

“Kaç saat oldu” isimli hesap tarafından Twitter’da paylaşılan, Sözcü, Yurt Gazetesi ve Mynet gibi sitelerin haber olarak paylaştığı bir videoda, Ümraniye’deki bir camide Cuma hutbesi sırasında seçim propagandası yapıldığı iddia edilmişti.

Ümraniye Esenşehir’deki Fevzi Çakmak Camiinde cuma namazında hocanın yapmış olduğu konuşma cami hoparlörlerinden sokakta da duyuluyordu.

Bir vatandaşın sokaktan telefonuna kayıt edildiği görüntüde sokak ve az ilerideki cami görülüyor ve hopörlerden gelen seste de sözde hocanınn 24 Haziran seçimlerinde AKP’li bir siyasetçiyi aratmayacak şekilde konuştuğu iddia edilmişti.

Konuşmanın cami dışından yapılan kaydı internette yayınlandı ve sosyal medyada binlence kez görüntülendi. Habere bahis kayıtta hutbeyi yapan hoca, “Bu ülke bu zamana kadar kimseye teslim edilmedi” diyerek sözlerine başlıyor ve “milli birlik ve beraberlik çağrısı yapıyor”, bununla da yetinmeyerek “Halkın en güzel yanıtı bu seçimlerde de bu çevrecilere, bu emperyalist hainlere verecektir diyorum” ifadelerini kullandı. Ayrıca imamın konuşmasından önce çorba dağıtıldığı ve ardından AKP’li Belediye Başkanı Hasan Can’ın konuştuğu belirtildi.

Teyit.org sitesinden Ali Osman Arabacı'nın yaptığı araştırmada gerçek su yüzüne çıkmış, konuşmanın cami imamı Mehmet Hibe tarafından yapılmadığı belirtilmişti. İmam Hibe,  "kendisinin cami içinde ve namaz sırasında herhangi bir seçime yönelik propaganda amaçlı söz söylemediğini ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kendisine gönderilen hutbeyi okuduğunu" belirtmesine rağmen Teyit.org yine de haberin doğruluğunu muallakta bırakacak şekilde bitiriyordu. Oysa site editörünün vaaz sonunda cemaatin imamı alkışlamayacağını bilmemesi garip geliyordu. Alkışlar konuşmanın imam tarafından yapılmadığının ispatı oluyordu.

Video görüntüsünün gerçek olduğu ancak konuşmaların imama atfediilmesi korkunç bir hata olurken işin gerçeğinde sözleri söyleyenin Belediye Başkanı ve AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Hasan Can’ın olduğu ortaya çıkarıldı.

Teyit.org konu ile ilgili olarak şunları kaydetti." Cami avlusunda Belediye Başkanı ve AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı konuşma yaptı Yine Ümraniye Belediyesi tarafından Facebook’ta paylaşılan fotoğraflarda, Belediye Başkanı Hasan Can’ın çorba ikramının ardından cami cemaati ve vatandaşlarla sohbet ettiği ifade ediliyor. Belediye tarafından paylaşılan fotoğraflara bakıldığında Fevzi Çakmak Camii avlusunun içinde masa ve sandalyelerin yer aldığı görülebiliyor. Caminin bulunduğu sokakta Ümraniye Belediyesi’ne ait üstünde hoparlörler bulunan bir araç da dikkati çekiyor. Buna ek olarak Belediye Başkanı Can’ın cami avlusunda bir konuşma yaptığı da görülebiliyor. Can’ın yaptığı konuşmanın aynı zamanda AK Parti Ümraniye İlçe Teşkilatı’nın Facebook hesabında paylaşılan fotoğraflarlarına da ulaşılabiliyor.

Bunun yanı sıra Ümraniye Belediyesi tarafından paylaşılan fotoğraflarda belediye başkanından farklı olarak birkaç ismin daha mikrofonlarla konuşmalar yaptığını fark etmek mümkün. Cami avlusunda AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Mahmut Eminmollaoğlu’nun elinde mikrofonla konuştuğu da görülebiliyor. Eminmollaoğlu’nun yaptığı konuşmanın yine AK Parti Ümraniye İlçe Başkanlığı tarafından da paylaşıldığını söylemek mümkün.

Videoda konuşan kişi 15 Temmuz’da yaralanan ve hastaneden taburcu olan Ümraniyeli Mehmet Yaman’ı ziyarete gideceklerini ifade ediyor. AK Parti Ümraniye İlçe Teşkilatı tarafından aynı gün paylaşılan fotoğrafta camide konuşan isimlerin Mehmet Yaman’ı ziyaret ettiği görülebiliyor.

Sonuç olarak videonun Fevzi Çakmak Camii’ni gösterdiği ve montaj olmadığı doğru. Ancak söz konusu konuşmaların AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı ve Ümraniye Belediye Başkanı tarafından mı yoksa camide cuma hutbesi sırasında imam tarafından mı yapıldığına dair kesin bir delil bulunmuyor."

mahihaber / Özel
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz