HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Devlet Aleyhine Vaaz Veren İmam Köyü Karıştırdı
Cizre İlçe Müftülüğü, Kürtçe vaaz ve hutbe okuyan ve köylüler tarafından tutulan imama camide görev yapmasını yasaklayınca , sözde imam köylüleri kışkırtarak müftülüğün gönderdiği imamın arkasında saf tutmalarını engelledi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinin Dirsekli köyüne bağlı İsa Ağa Mezrası’nda bulunan camide yasadışı görev yapan bir şahıs, 3 Mayıs tarihinde hakkında ihbar olduğu gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alınıp aynı gün serbest bırakıldı.

Mahihaber'in edindiği bilgiye göre, köylülerin aralarında para toplayarak tuttuğu, Diyanet İşleri Başkanı çalışanı olmayan M.K. adlı şahıs namaz ve vaaz ile hutbelerinde hükümet ve devlet aleyhinde konuştuğu ve Kürtçe olarak namaz kıldırdığı için yapılan ihbar sonucu jandarma tarafından sorgulandı.

Serbest bırakıldıktan sonra hakkında soruşturma açılan imam M.K. kısa bir süre sonra Şırnak Valiliği tarafından gönderilen yazı doğrultusunda Cizre İlçe Müftülüğü’ne çağrıldı.

Müftülüğe çağrılan M.K.’ye, bir daha vaaz ve hutbe vermemesi,camide namaz kıldırmaması yönünde alınan karar iletildi.

Fahri imamın camide görev yapmasının yasaklanmasının ardından müftülük mezra camisine kadrolu bir imam tayin etti.

Ancak 4 Nisan Cuma günü görev yerine gelen imam, diğer imamın kışkırtması sonucu köylülerin protestosu ile karşılaşınca ve köylülerin camiye gelmemesi nedeniyle, görevini yerine getiremediğinden ilçe merkezine geri döndü.

Sözde imam köylülerle birlikte Diyanet'in hizmetlerine ve gönderdiği çalışanlarına engel olmaya çalışırken, kendi hakkındaki yasağın kaldırılmaması halinde söz konusu tavırlarını sürdürmekte kararlı olacaklarını ifade ettiği belirtildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz