HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Diriliş Ertuğrul, Halime Hatun gerçekte nasıl öldü?
TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da son bölüm beklenmeyen bir olaya sahne oldu. Halime Hatun’un ölümü, izleyicilerin gözlerini doldururdu.

Reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul izleyicisini ekrana kilitledi. Sevilen dizideki tarihi hata dikkatlerden kaçmadı.

Halime Hatun’un ölümüyle Diriliş Ertuğrul’da heyecan doruğa çıkarken tarihte Halime Hatun’un nasıl öldüğü de merak konusu oldu.

Halime Hatun, tarihte Halime Sultan ve Haime Hanım olarak birden fazla isimle anılmaktadır. Doğum tarihi hakkında herhangi bir bilgi olmasa da ölüm tarihinin 1282 olduğu bilinenHalime Hatun, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin annesidir.Halime Hatun, Süleyman Şah ile karısı Hayme Hatun’un oğlu olan Kayı Boyu önderi Ertuğrul Gazi’nin eşidir.

Saru Batu Savcı Bey (vefâtı: 1287), Gündüz Alp (vefâtı: 1306), ve Osman Gazi (1258-1326) adlarında üç oğlu vardı.

Ertuğrul Gazi’nin eşi olan Halime Hatun, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu gerçekleştiren Osman Bey’in de annesidir. Halime Hatun’un kabri, Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi türbesinde bulunmaktadır.

Tarihte Ertuğrul Gazi’nin eşi Osman Gazi’nin annesi olanHalime Hatun’un ölümü 1281 yılında vuku buluyor. Osman Gazi’nin doğumu ise 1258 yılında gerçekleşiyor. Bu durumda dizideki gibi, Osman Gazi'nin doğumun ertesi günü değil tarihi olarak Osman Gazi 23 yaşındayken Halime Hatun’un vefatı gerçekleştiği biliniyor.

Kayı Boyu’nun gelişip büyümesinde çok önemli bir role sahip olan, 1281 yılında vefât eden Hâlime Hânım’ın mezarı Söğüt’te kocası Ertuğrul Gazi’nin türbesinin bahçesindedir. Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz